Сторінка:Д. Терешівський. Селянська духова сушарня (1914).djvu/32

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

буде тиснутись гара за всієї сливи і легко може прорвати шкурку. Як би слива лежала вільно, то навіть через прорвану шкурку соку витікало-б не так-то багато, але вона лежить під грубим шаром других слив, і цей шар гнітить її, як в пресі, і видушуе з неї той сік, котрий повинен-би зостатись.

Сливи на ліси треба класти їдним шаром, щоб не лежали їдна на другій. Вигрівши добре сушарню, вставити п'ять ліс із сливами в станок над сушарнею і піддержувати вогонь як належить. Через 6 годин ці п'ять ліс переставити в четверту камору, а в станок вставити других п'ять. Ще через шість годин ліси із четвертої камори переставити в третю, із станка — в четверту, а станок вставити свіжі п'ять ліс, і так дальше, поки ліси не дойдуть до першої камори і поки сливи не висхнуть.

Розуміється, що перестановку ліс не можна робити так, як би це робила машина: переставив, та й чекай 6 годин. Строк 6 годин вказано тільки приблизно. Бо, як уже було сказано, сливи стиглі висушуються скоріше, ніж зеленкуваті. Опріч того, в четвертій каморі сливи треба тримати найдовше. В першій-же каморі, де тепло доходить до 80 градусів (се-б-то таке, як кип'яча вода), учені сушарі радять тримати сливи не більш, як півгодини, щоб не зашкарупіли і не пересушились. Взагалі, ліси треба частіше оглядати. Як би помітилось, що на які-небудь лісі сливи почали текти, то цю лісу зараз-же вийняти і —або вернути її в холодніщу камору, або дати остигнути і поставити на верхнє місце в тійже каморі, звідки вийнято. Сливи течуть — значить не в пору переставлено їх з холодніщої камори. Не можна також ліси в якій-небудь каморі тримати увесь час на їднім місці. Коли помічається, що на самій нижчій лісі сливи більш підсохли, ніж на самій верхній, то ту нижню лісу вийняти, всі ліси понизити, а її поставити на самий верх. Через якийсь час знов вийняти нижню лісу і знов всі ліси поставити нижче, а нижню наверх, і так дальше, поки не прийде пора переставити всі ліси в тепліщу камору. Так треба робити у всіх каморах. Ліси на станку ставляться зверху три, під ними — дві, по боках. Над заслонками, котрі прикривають сторчові димоходи, положити дошку, для того, щоб не дуже гріли.

Переставляючи ліси з камори в камору, треба переби-