Сторінка:Записки Наукового товариства імени Шевченка. Том 134-135. 1924.djvu/21

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Новгородський княжий літопис продовжувався і далі, після зложення переяславського зводу 1186 року, в який він увійшов. Останніми статтями княжого Новгородського літопису були статті 1213, 1915, 1216 років (порівн. твер., львов.). На те, що новгородський княжий літопис кінчався не ранійше 1216 року, а в цім році або скоро після 1216 року, вказує не тільки сам текст цих послідніх статей таких характеристичних для новгородсько-княжого літописання, але і звістка Поліхрона (порівн. львов. л.) під 1192 роком, яка говорить, що те природне явище, яке сталося в цім році, сталося за 14 літ до липецької битви. Липецька битва була в 1216 році; про неї власне говорить та стаття новгородського княжого літописання, яка є послідньою записана в Поліхроні (твер., львов, літ.). Ясно, що цей додаток під 1192 роком, і вказання в ньому на липецьку битву і на 1216 рік — вказує разом з цим на літописця-сучасника липецької битви, який працював тоді над зложенням зводу, вкладав у нього свої додатки, поправки  примітки в літописний текст, який він мав і обробляв.

Можливо булоб гадати, що вставку під 1192 роком, що вказує на 1216 рік  зробив редактор владимирського зводу. Але коли це навіть булоби і так, — колиб це вказувало і на закінчення владимирськото зводу десь зараз після 1216 року (або і в цім році), то і це не змінялоб нашої гадки відносно закінчення новгородського княжого літопису в цей час, бо новгородський княжий літопис, який відбився у владимирськім літописанню в кожнім разі доходив до 1216 року (включно). Отжеж новгородський княжий літопис міг бути взятий до владимирського літописного зводу — або в цей самий рік, коли новгородський княжий літопис закінчився (в 1216 році), або скоро після цього року.

Я не буду торкатися питання про продовження новгородського княжого літопису після того, як він ввійшов у сполучення з українським переяславським зводом, — мене займає питання спеціяльно тільки про новгородський княжий літопис в його цілости. Цікаво було тут вияснити головно те, — який власне новгородський літопис ввійшов в українське літописання і в які відносини став цей великоруський новгородський літопис до українського літописання. Продовження новгородського княжого літопису після того, як він сполучився з переяславським зводом, ніякого відношення до українського літописання не мало. Це продовження новгородського княжого літопису не ввійшло зовсім у зводи української редакції (порівн. іпат., хлебн. і иньші). Це продовження