Сторінка:Карл Маркс. Капітал. Том 1. Книга 1. Процес продукції капіталу. 1933.djvu/12

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

загону — комуністичних партій — штурмують твердині капіталу, а на одній шостій частині земної кулі вже переможно будують соціялізм.

1917 року сталася в Росії Жовтнева революція. Ця переможна революція «повалила панування буржуазії... експропріювала експропріяторів, одібрала в буржуазії та поміщиків засоби продукції, вперше в людській історії утворила і зміцнила диктатуру пролетаріату у величезній країні, здійснила новий радянський тип держави і поклала початок міжнародній революції пролетаріяту» (Програма Комінтерну). Жовтнева революція розколола світ на дві протилежні, смертельно ворожі системи: систему капіталізму, що вмирає, і систему соціялізму, що зростає і розквітає. Світова історія вступила в нову смугу свого розвитку, боротьба пролетаріяту проти буржуазії піднеслася на новий, вищий ступінь. В історичній боротьбі цих двох систем перемога на боці СРСР.

В СРСР — нечувані темпи розвитку народнього господарства, вивершення фундаменту соціялістичної економіки, розв'язання питання «хто — кого» на користь соціялізму і в місті і на селі, остаточне уґрунтування країни на соціялістичному шляху, перетворення країни з аґрарної і немічної на могутню і незалежну індустріальну країну, утворення найкрупнішого в світі сільського господарства, закінчення в основному колективізації в основних зернових районах, розгром куркульні як кляси, цієї останньої підпори капіталізму, знищення самої можливости розшарування селянства на експлуатованих - бідняків і на експлуататорів - куркулів, ліквідація безробіття, знищення злиднів і павперизму на селі, ентузіазм робітничої кляси й мільйонних трудящих мас на соціялістичному будівництві,- перетворення праці із підневільного ярма на справу чести, доблести й геройства, ростущий добробут і культурний рівень робітничої кляси й трудящих мас взагалі,— отже успішне виконання першої п'ятирічки і перехід до виконання програми другої п'ятирічки, програми побудови безклясового соціялістичного суспільства. Ці досягнення СРСР мають безперечне міжнародне значення. «В них світовий пролетаріат старається почерпнути і справді черпає... новий арґумент за революцію проти буржуазії цілого світу (Сталін, Промова на січневому 1933 року пленумі ЦК і ЦКК ВКП(б)).

В країнах капіталізму — на базі загальної кризи капіталістичної системи, нечувана світова економічна криза, що дедалі більше загострюється, катастрофічне скорочення продукції, руйнація продуктивних сил, дедалі більше зростання безробіття, жахливе зубожіння робітничої кляси й селянства, масові самогубства, голод і холод, здичавіння, муки праці, надзвичайне загострення класової боротьби між пролетаріятом і буржуазією, загострення боротьби колоніальних народів проти імперіялістів, гарячкове озброєння, шалене готування до нової імперіялістичної війни і, насамперед, інтервенції проти СРСР, жахливий терор проти робітничої кляси, і, як підсумок,—кінець капіталістич-