Сторінка:Михайло Грушевський. Всесвітня історія (1920).djvu/39

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 35 —

ся головні події китайськоі історії. Монґольські пришельцї оцивілїзовані на китайськім ґрунтї, підсилювані раз у раз свіжими допливами завойовників, становили, видима річ, найбільш енерґійний і активний елемент у полїтичнім, та мабуть і не тільки полїтичнім, житю сеї великої країни.

Своє історичне житє китайські історики рахують по династіям, які правили у них. Історична доба починаєть ся у них від династії Ся, що стала правити, мовляв, за 2200 лїт перед Христом, і з нею звязуєть ся память якихсь, досить неясних перемін в житю китайського народа, в родї великих водних робіт, викликаних незвичайними повінями. Більш сторичні часи починають ся тільки тисячу лїт пізнїйше; але ріжні факти, які звязують ся з тими часами, блїді і мало достовірні, не тільки для другого, а навіть і для першого тисячилїтя перед Хр. Бо хоч уже в першій половинї сього останнього тисячилїтя у Китайцїв була досить значна лїтература, і серед неї історичні писання, лїтописи, але від них заховались тільки бідні уривки, і то в пізнїйших перерібках і відновленнях. Причиною було знищеннє старого китайського письменства, в 213 роцї перед Хр. імператором Ші-хуан-ді. А монументальні памятки і тут як і в Індії явили ся пізно, та й потім мало були розвинені.

Те що зацілїло з старого письменства, дає понятє про значно вироблений суспільний і полїтичний лад і високу культурність першої половини останнього тисячилїтя перед Хр. і попереднїх столїть. Найстарші їх писання відкривають перед нами дуже докладно упорядкований лад громадського житя і управи, звичаїв і обичаїв. Права і обовязки кождого громадського стану означені до найменьших дрібниць; на кожду пору року призначені певні занятя; докладно вироблені правила для відносин родинних і т. и. Військовий устрій, узброєннє, військова команда і військові гасла — все се теж дуже докладно продумано і упорядковано. На війну виїзджають на колїсницях запряжених двома кіньми; на кождій крім погонича стоїть оден вояк з луком і оден з списом; імператорське військо, на чолї котрого він виходить в похід, складаєть ся з 10 тисяч колісниць. Не тільки