Сторінка:Природно-заповідний фонд Київської області.pdf/50

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Природно-заповідний фонд Київської області



У заказнику збереглися ділянки старих дубових лісів з переважанням ліщиново-яглицевих угруповань. Дубово-грабові ліси представлені крушиново-ліщиново-яглицевими ценозами типової для Українського Полісся будови.

Заказник «Іллінський» за характером рослинного покриву в цілому є типовим для заплавних ділянок Українського Полісся. На території виявлені види з Червоної книги України – любка дволиста, коручка чемерниковидна, а також страусове перо звичайне.

Джерело: Фіторізноманіття Українського Полісся та його охорона/Під. заг. ред. Т. Л. Андрієнко. – Київ: Фітосоціоцентр, 2006. – 316 с.

15. Загальнозоологічний заказник загальнодержавного значення «Чорнобильський спеціальний»

Заказник знаходиться у північній частині Київської області, у межах Чорнобильської зони відчуження. Його межами є лінія, яка з’єднує населені пункти: м. Ямпіль – с. Іванівка – м. Чорнобиль – на пн. від с. Паришів – с. Гдень – вздовж державного кордону з Білоруссю – с. Теремці – акваторія водосховища проти гирла р. Прип’ять – по акваторії на південь до лінії на захід на с. Зелений Мис. Площа заказника складає 48870 га. Заказник підпорядковується Державній адміністрації зони відчуження. Об’єкт створено Указом Президента України від 13.08.2007 р. № 700/2007.

У геоморфологічному відношенні територія заказника є гирлом р. Прип’ять з меандровою системою, старицями та островами, а також ділянками Київського водосховища, які знаходяться навпроти гирла р. Прип’ять. У радіоекологічному відношенні (станом на 2000 р.) об’єкт знаходиться на території південного сліду радіоактивного забруднення. Щільність забруднення 137Cs становить 40—400 кБк*м-2 (1—11 Кі/км2), 90Sr локально сягає 400 кБк*м-2 (11 Кі/км2), більшість території забруднена в межах 25—70 кБк*м-2 (0,5—2,0 Кі/км2), ізотопами плутонію та америцію – локально до 10 кБк*м-2 (0,3 Кі/км2) при забрудненні більшої частини території в межах 0,4—4,0 кБк*м-2 (0,01—0,11 Кі/км2).

Природна рослинність заказника займає близько 80 % загальної площі, її основу створюють ліси, значні площі займає прибережноводна та водна рослинність заплав, акваторії річок та прилеглих ділянок Київського водосховища, а також болотна рослинність замкнених улоговин. Псамофітна та лучна рослинність займають невеликі площі.

Найважливіше середовищеутворююче та фітостабілізуюче значення відіграють тут ліси, що займають близько 80 % території.

48