Сторінка:Як підвищити прибутковість пасічницького господарства. 1928.pdf/12

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

свій метод боротьби з роїнням на збільшенні об'єму вулика, доводячи його від 4 до 6–8 корпусів Рута. (Див. мал. 5). В наших умовах не завжди такий об'єм вулика можливий, але збільшення гнізда та затемнення його від палких променів сонця є дійсним заходом боротьби з роїнням.

Мал. 5. Боротьба з роїнням в Америці — ставляють на вулик кілька поверхів.
Мал. 6. Бджоли на червоній конюшині.

Але треба зауважити, що всі ці способи зменшують роїння, але далеко не повно попереджують його. Добитися вірного способу боротьби з роїнням можливо лише добором маток від нерійливих сімей.

Треба завжди попереджувати роїння, а не боротися з ним силоміць, коли вже сім'ю охопив ройовий настрій (вирізування маточників то-що). Така боротьба рідко кінчається успіхом, а здебільшого лише відтягує ройовий період і звязаний з ним пасивний настрій сім'ї.

Головний пожиток.

Головний пожиток, що наступає, звичайно обриває роїння. Бджоли вилітають масами в поле, поспішають як-найбільше наносити в свої вулики коштовного нектару. (Див. мал. 6). Цей період уже потребує нового напрямку в роботі пасічника й цілком протилежних, ніж раніш, заходів.

Велика кількість черви в вуликах під час головного пожитку затримує бджолу в вуликові для виховування гробачків, а як би цієї черви не було, ці бджоли взялися б збирати нектар у полі. Значить, щоб всі сили вулика скерувати на збір меду, треба бджіл по можливості звільнити від їхніх домашніх обов'язків. Для цього за 2 тижні перед головним пожитком треба посадити матку на декількох рямках (4–6 Рута), відгородивши її від останнього вулика ганеманівськими ґратками (за Цандером). Червління сильно скоротиться, а одночасно з ним звільняться від домашніх обов'язків тисячі зайвих бджіл.

На складання та випарування рідкого нектару потрібні великі площі вільних комірок. Беручи це на увагу, пасічник мусить своє-