Сторінка:Кащенко Адріан. Великий Луг запорожський. 1917.pdf/60

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

де річка Кіньська падає у Великий Луг і бере в себе Кушугум.

Річка Кіньська дуже характерна. Вода у ній, коли порівняти з жовтою водою Дніпра, здається зовсім синьою й прозірною. Маючи неначе зовсім окрему істоту, Кіньська, впавши мимо волі у протоки Дніпра, не хоче з ним єднатись, а коли місцевість примушує іі до того, то вона незабаром знову одбивається од нього, і так іде аж до самого Дніпрового лиману. У весняну повідь Кіньська тече злита з Дніпром, а проте все-таки визначається своєю окремою синьою течією.

Річка Кушугум зараз після зустрічі з Кіньською повертає од неі у товщу Лугу, а східною межею Великого Лугу, до самого його південного краю, стає річка Кіньська,

На усті Кіньськоі у Великий Луг розляглося велике село Царицин Кут, або Підстепне. Лежить воно вже на бувпому татарському березі Кіньськоі, і через те запорожських памьяток тут шукати нема чого, хоч після зруйнування Січі розігнані запорожці селилися й тут.

Через три верстви нижче устя Кіньськоі у неі падає з степу річка Янчокрак, а ще на три верстви нижче — річка Карачокрак. Обидві ці річки відомі з історіі походів російського війська на Крим у XVIII сторіччі, бо на ціх річках, які на Кіньській, російське військо завжди ставало табором на перепочинок. Тут же ставали й запорожці, що брали участь у тих походах.

За устям Карачокраку річка Кіньські Води повертає свою течію на захід і по-над крутим берегом підходе до села Скельки, а далі, звужуючи Великий Луг, підходе до