Сторінка:Подорож довкола землї в 80 днях.pdf/104

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Паспарту утїшений, що буде дальше відбувати подорож в товаристві женщини, що була така добра для него, вийшов зараз з готелю, щоби виповнити порученє.

 
XIX.
 
Паспарту займає ся надто живо своїм паном.
 

Гонґ-Конґ се лише островець, котрого посїданє забезпечив Англичанам мир заключений в Нанкинї по війнї 1842 року. За кілька лїт сотворив там дух кольонїзацийний Великої Британїї значне місто і пристань, звану Віктория. Сей островець лежить при устю ріки Кантона і лише 60 миль віддїлює єго від португальского міста Макао, положеного на другім березї. Гонґ-Конґ мусїло конче перевитяжити Макао в торговельній борбі, отже тепер більша часть перевозу хиньских товарів відбуває ся в анґлїйскім містї. Доки, шпиталї, побережа, маґазини, катедра ґотицка, бюро ґубернатора, улицї, все те надає кольонїї вигляд, немов би одно з анґлїйских міст торговельних ґрафства Кент або Суррі, пересунувши ся по кули земній, з'явили ся знов в тім місци Хин, майже у антиподів.

Паспарту вложивши руки в кишеню, пішов до пристани Вікторія приглядаючи ся паланкинам, улюбленим в Хинах критим ношам, і цїлій тій товпі Хинцїв, Япанцїв і Европейцїв, що тиснули ся по улицях. З малою ріжницею був се ще Бомбай, Калькута або Сінґапур. Се неначе ланцух анґлїйских міст, поведений довкола землї.

Паспарту прийшов небавом до пристани Вікториї. Там при устю ріки Кантона глотили ся кораблї всїх