Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/237

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

нічній галузях. З 1992 регулярною практикою стало проведення зустрічей міністрів закордонних справ України і Т. під час сесій Генасамблеї ООН в Нью-Йорку. 2010 туніські парламентарі створили групу дружби «Туніс–Україна» (у Верховній Раді України група дружби «Україна–Туніс» 2008). Т. є одним із найбільших торговельних партнерів України в африканському регіоні й посідає 3-е місце за обсягами українського експорту після Єгипту та Нігерії (2010). Традиційними статтями українського експорту до Т. є зернові культури (більше 70%), металопродукція (близько 22%) і продукція неорганічної хімії (4%). Український імпорт з Т. представлений такими товарними групами: взуттям, електричними машинами, сільськогосподарською продукцією. 2010 прямі інвестиції Т. в Україну склали 108 тис. дол. Розвивається двостороннє культурногуманітарне співробітництво. Перспективними напрямками залишається співпраця в галузі вищої освіти та підготовки кадрів у сфері спорту, культури та туризму. В Україні навчається близько 900 туніських студентів (2012). Найбільший інтерес для громадян Т. становлять медичні, фармацевтичні та технічні спеціальності. Щорічному збільшенню кількості туніських студентів в України сприяє періодичне проведення в Т. заходів, присвячених ознайомленню майбутніх абітурієнтів з потенціалом України в сфері освіти та науки (виставка «Вища освіта в Україні 2010»).

У рамках співробітництва в галузі спорту в Т. працюють українські тренери. Представники України беруть участь у мистецьких фестивалях, що проходять у Т. Нині договірно-правова база українсько-туніських двосторонніх відносин нараховує 2 міждержавні, 4 міжурядові та 6 міжвідомчих угод.

Літ.: Жюльен Ш.-А. История Северной Африки. Тунис. Алжир. Марокко. В 2-х т. — М., 1961; Иванов Н.А. Кризис французского протектората в Тунисе. 1918–1939 гг., М., 1971; Новая история на земле Карфагена. — М., 2000.

О.М. Горенко.

ТУРЕЧЧИНА, Турецька Республіка (Tьrkiye, Tьrkiye Cumhuriyeti) — країна, розташована в двох частинах світу: 97% території знаходиться в Західній Азії (півострів Мала Азія) та 3% території в Європі (крайній схід Балканського півострова). Європейська частина відома як Фракія, азіатська — як Анатолія. Територія — 780 580 км2.

Населення — 75 627 284 (2012). Столиця — Анкара. За формою державного устрою Т. — парламентсько-президентська республіка. Законодавча влада належить однопалатному парламенту — Великим національним зборам (Меджліс), виконавча — уряду — Раді міністрів на чолі з прем'єр-міністром. Глава держави — Президент. Т. — єдина мусульманська країна, яка приєдналася до європейських і євроатлантичних