Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/341

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

в історії країни стала перемога лівих сил на виборах 1970 і обрання президентом країни С. Альєнде. Його спроби реалізації масштабної програми націоналізації наштовхнулася на жорсткий спротив правих сил у середині країни та впливових кіл за її межами. 11 вересня 1973 у Ч. було здійснено військовий переворот, унаслідок якого загинув президент С. Альєнде, сотні його прихильників були вбиті, тисячі арештовані. Владу перейняла військова хунта на чолі з ген. А. Піночетом, за правління якого було розпущено парламент і заборонено діяльність усіх політичних партій. Однак соціально-економічні показники розвитку Ч. поліпшилися порівняно із попередніми періодами. З кінця 80-х у Ч. розпочався етап відновлення демократії. 1989 після 15 років диктатури у країні відбулися перші вільні вибори, в результаті яких президентом було обрано християнського демократа П. Ейлвіна. Новий президент продовжив неоліберальний економічний курс А. Піночета. Розпочалося розслідування порушень прав людини періоду диктатури. 1994–2000 також був періодом правління християнських демократів. Усі спроби судового переслідування самого Піночета виявилися у загальному підсумку безрезультатними, і колишній диктатор помер 2002 без судового вироку. 2000 президентом Ч. став соціаліст Р. Лагос. Його наступницею стала також соціалістка М. Бачелет. Однак 2010 уперше за останні 20 років перемогу святкували праві сили зі своїм кандидатом С. Піньєрою, який виборов посаду президента.

Ч. визнала незалежність України 9 січня 1992, а дипломатичні відносини між двома країнами було встановлено 28 січня 1992. З 1995 посол України в Аргентинській Республіці є акредитованим послом України в Ч. за сумісництвом. 1997 в Києві розпочало діяльність Почесне консульство Чилі, а 1998 Україна призначила свого Почесного консула у Сантьяго. Особливе значення для розвитку українсько-чилійського співробітництва мав офіційний візит до Ч. у жовтні 1995 Президента України Л.Д.Кучми, в ході якого було визначено основні напрямки співпраці, закладено основи для розвитку відносин у різних сферах, підписано перші двосторонні документи. 1997 Україна і Ч. започаткували щорічні політичні консультації на рівні міністерств закордонних справ. У 2004 президент Ч. здійснив перший візит до України.

Попри позитивні тенденції, що склалися у сфері торговельноекономічного співробітництва між двома країнами до 2008, з початком світової фінансової кризи з'явилися значні диспропорції у динаміці експорту та імпорту. Товарообіг у 2009 порівняно з 2008 зменшився на 70% (на 99,8 млн. дол. США) та становив 41,2 млн. дол. Негативне сальдо зовнішньоторговельного балансу України в двосторонній торгівлі товарами з Чилі у 2009 стало рекордним за останні роки і досягло рівня 20,5 млн. дол. 2010 загальний обсяг взаємної торгівлі товарами між