Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/343

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
Ш


ШВЕЙЦАРІЯ (Schweiz, Suisse, Svizzera) — держава в Центральній Європі, межує з Німеччиною, Францією, Італією, Австрією, Ліхтенштейном. Площа 41292 км². Населення 7952600 осіб (дані 2009): германо-швейцарці (складають більшість у країні), франко-швейцарці, італо-швейцарці, ретороманці та ін. За віросповіданням більшість населення — протестанти, інші — католики (понад 40%), ісламісти, іудаїсти та ін. Столиця — м. Берн. Офіційні мови — німецька, французька, італійська, ретороманська.

Ш. — федеративна республіка, адміністративно поділяється на 20 кантонів і 6 напівкантонів, кожний з яких має свою конституцію. Головою держави і уряду — Федеральної ради є президент. Вища законодавча влада належить Федеральним зборам — двопалатному парламенту.

В античні часи територію сучасної Ш. населяло кельтське плем'я гельветів, яких у середині 1 ст. до н.е. підкорив Рим, у 5–6 ст. — Франкська держава. 1032 західна Ш. була включена до складу Священної Римської імперії. 1291 три лісові кантони — Швіц, Урі та Унтервальден, об'єднавшись у боротьбі проти іноземних загарбників, уклали між собою союз «на вічні часи», що став початком Швейцарської конфедерації, до якої поступово приєднувалися інші землі. У 1499 переможна Швабська війна союзних кантонів покінчила із залежністю швейцарців від імперії, але лише за Вестфальським миром 1648 Ш. здобула міжнародне визнання своєї самостійності. У 16 ст. вона стала одним з головних центрів Реформації в Європі, всередині країни відбувалися міжконфесійні сутички, які супроводжувалися селянськими заворушеннями та повстаннями у містах. 1798 у Ш. ввійшли війська французької Директорії, за підтримки якої постала Гельветична республіка (існувала до 1803). У 1799 вона перетворилася на арену бойових дій антифранцузької коаліції: похід російських військ під командуванням генерал-фельдмаршала О.В. Суворова, виступ австрійської армії. 1815 декларацією Віденського конгресу проголошено «постійний нейтралітет» Ш. 1847 в країні вибухнула громадянська війна, розпочата частиною кантонів — Зондербундом, який зрештою зазнав поразки. Прийнята наступного року нова конституція змінила устрій країни на федеративний (але назва її залишилася старою — Швейцарська конфедерація). Від 19 ст. Ш. відіграє роль одного з головних осередків політичної еміграції з усієї Європи, а також є осідком багатьох міжнародних організацій світу — Червоного Хреста (1878), Ліги