Перейти до вмісту

Автобіографичні новелі (Червоний вінок, 1919)/Обкладки

Матеріал з Вікіджерел
Автобіографичні новелі
Андрій Заливчий
7. Обкладки
Одеса: Видання Окруж. Комит. Херсонщини У. П. С.-Р. К., 1919

[75]

7. Обкладки.

[ред.]

То було в осени. Пожевкла трава на толоці, пожовкла й оболонь; тополі і верби пожовкли кругом. Листя сотнями спадало і тихо тихо клалось додолу. Крізь ліс — видко було — сходило жовте сонце. Було вже холодно.

Ми ночували біля казана на дворі. Ми проснулись і у нас боліли голови: у мене, в брата і у сестри. Ми ледве доперли додому одежу. А босим ногам було холодно-холодно. Полотен уже не білили, роботи не було; і нас положили: брата й сестру на полу, мене на червонім дівані.

Я лежав сам і пишався цим. Цей день нами дуже турбовались: годували, ласкали, — усе мати. Днів через два одужали брат і сестра, і на радість собі я лишився хворіти сам. Я вже не міг вставати. Важко було говорити. Я лежав і горячково мріяв. Брат здирав з; свого тіла одсталу стару шкуру, — з долонь і з рук; і на лобі здіймалася шкура. І мені хотілося здирати у себе так не було, та й не міг: руки безсило спускались. Вони одужали і я чекав ще більшої ласки ще більших турбот про себе.

Я у матері було тоді чогось багато роботи. Хата обставлялася діжками, помийницями, горшками. Просто переді мною

[76]

парили кабанові полову, місили картоплю. На дворі привозили буряки, складали дрова.

Щось було у матері батате роботи. Яле вона наварила мені юшки — нерозварена картопля і смачна-смачна. Я з'їв багато; і заманулося мені ще й завтра поїсти такої юшки, тільки з розвареної картоплі. І на другий день була юшка з розвареною картоплею, тільки не було вже масла на цей раз, і мати наварила з олією. Я покошту-вав і покинув. Я мати розсердилась:

— Отже ж наварила тобі тої юшки, що ти прохав?! Куди ж тепер, собакам виливати?!

Вона прибрала зі столу і пішла собі працювати.

Я я лишився один, ображений. І мріяв…

Ох, як би швидче вмерти. Тоді б вони зовсім инакше дивились на мене. Одягли б чистеньку льолю; у труну б положили, на стіл поставили, квітами б уквітчали. І старі й молоді приходили б дивитися на мене. І всі б жаліли й зітхали. Я мати плакала б…

О, як мені хочеться вмерти… Вони б мене страшенно жаліли. А я б собі усміхався й мовчав. Читали б молитви, накадили ладаном, попа б запросили. І понесли б на гору, на кладовище. Дзвонили б у дзвони. З кожного б двору виходили люде

[77]

малі й старі, — хрестились, дивились, жаліли б… А я, я усміхався…

І от принесли б вже на самую гору. Усім шкода було б кидати мене у яму. І плакала б мати. Не знала б де дітись…

Тоді я б встав…

О, тоді б мати більш за мене турбовалась, більше ласкала і не сердилась би на мене за юшку. Була б коло мене. Боялась би, щоб в вдруге не вмер…

Ох, як мені хочеться вмерти…