Перейти до вмісту

Гіпнотерапія/Післягіпнотичний вплив навіювання

Матеріал з Вікіджерел
Гіпнотерапія
Йосип Стрільчук
Післягіпнотичний вплив навіювання
Київ: Видання Київського Психотерапевтичного Кабінету, 1927
Післягіпнотичний вплив навіювання.

З боку медицини та й соціяльного боку дуже цікаві так звані післягіпнотичні навіювання.

Полягають вони в тому, що підчас гіпнози об'єктові навіюється те чи инше завдання, яке він виконує в зазначений від гіпнотизера термін майже точно.

У цьому переважно полягає значіння гіпнози в медицині, як засобу лікування різних нервових розладів. Але сама змога післягіпнотичного навіювання залежить і від самого змісту навіяння. Зміст навіяння має відповідати інтересам даної особи в її звичайному стані, з її відношенням до оточення.

Иншими словами, коли навіювання йде в розріз з соціяльною структурою об'єкта, він завдання не виконує. З цього можуть бути лише поодинокі випадки. Так, коли ви навіюєте об'єктові після сеансу що-небудь вкрасти, або стати глухим, то з ним цього не станеться. Коли-ж такий об'єкт своєю соціяльною вдачею звик красти, то він це залюбки виконає.

Література з гіпнози дає нам низку найрізноманітніших прикладів, де злочинні навіювання об'єктові з боку гіпнотизера доводили иноді до судових процесів.

Післягіпнотичні навіювання своїм змістом дуже цікаві. Так, коли гіпнотизер, прикладом, каже: «Я вас зараз розбуджу, після 5-ти хвилин по цьому ви підійдете до незнайомої вам особи, що перебуває в цій хаті, тим чи иншим робом здіймете шапку і закинете її». Справді, після 5-ти хвилин такий об'єкт або прямо, без жодних вагань прямує до згаданої мети, або з деякими занепокоєннями підходить до особи, здіймає і закидає шапку.

Коли спитаєте такого об'єкта, чому він це зробив, то він ухиляється від прямої відповіли і вигадує різні способи, щоб пояснити свій вчинок.

Так само гіпнотичні навіювання можна провадити на певний термін. Для послідовности мусимо коротенько зупинитись і на тих двох навіюваннях на віддаленні, цеб-то, коли гіпнотизер перебуває в одному місці, а гіпнотик в иншому.

Викликати гіпнозу можна не тільки безпосереднім впливом особи на особу, а навіть такими речами, як телефон, радіо-фотографічна картка, листи то-що. Для цього потрібна тільки одна умова: попередня гіпнотизація об'єкта в того гіпнотизера, що намагається зробити навіяння на віддаленні.

Приклад: пересилають такому об'єктові фотографічну картку, де зазначають, що на випадок тої чи иншої нервової хороби об'єкт мусить пильно дивитись на неї, згадати минулі сеанси, заснути і через 10–15 хвилин прокинутись цілком здоровим.

Або пишете особі, що ви її раніш гіпнотизували, записку: «Прочитайте і засніть, по 5-тьох хвилинах прокиньтесь». Підпис. Це також часто спричиняється до гіпнотичного сну.

Тут також нема жодного чуда, а відбувається самонавіювання, через що і гальмується кора головного мозку.