Декларація про незалежність Вірменії

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Декларація про незалежність Вірменії (1990
 Завантажити у Завантажити роботу у форматі PDFЗавантажити роботу у форматі ePubЗавантажити роботу у форматі TXTЗавантажити роботу у форматі MOBI
Декларація про незалежність Вірменії
Emblem of the Armenian SSR.svg
Верховна Рада Вірменської Радянської Соціалістичної Республіки
Декларація про незалежність Вірменії

Верховна Рада Вірменської РСР, виражаючи єдину волю народу Вірменії,

усвідомлюючи свою відповідальність перед долею вірменського народу в здійсненні сподівань всіх вірмен і відновлення історичної справедливості,

виходячи з принципів Загальної декларації прав людини та загальновизнаних норм міжнародного права,

втілюючи в життя право націй на вільне самовизначення, грунтуючись на спільній Постанові Верховної Ради Вірменської РСР і Національної Ради Нагірного Карабаху від I грудня 1989 року "Про возз'єднання Вірменської РСР і Нагірного Карабаху",

розвиваючи демократичні традиції незалежної Республіки Вірменія, утвореної 28 травня 1918 року,

маючи на меті створення демократичного, правового суспільства, проголошує: початок процесу затвердження незалежної державності.

1. Вірменська РСР перейменовується в Республіку Вірменія, скорочено - Вірменія.

Республіка Вірменія має свій прапор, герб і гімн.

2. Республіка Вірменія - суверенна держава, наділена верховенством державної влади, незалежністю, повноправністю.

На всій території Республіки Вірменія діють тільки Конституція і закони Республіки Вірменія.

3. Носієм вірменської державності є народ Республіки Вірменія, який здійснює свою владу безпосередньо і через представницькі органи - на основі Конституції і законів Республіки Вірменія.

Право виступати від імені народу республіки належить виключно Верховній Раді Республіки Вірменія.

4. Для всіх громадян, що проживають на території Республіки Вірменія, встановлюється громадянство Республіки Вірменія.

Вірмени, що проживають за межами Республіки Вірменія, мають право на громадянство Республіки Вірменія.

Громадяни Республіки Вірменія користуються її захистом і підтримкою. Республіка Вірменія забезпечує вільний і рівноправний розвиток своїх громадян незалежно від національності, расової приналежності і віросповідання.

З метою забезпечення своєї безпеки і недоторканності її кордонів Республіка Вірменія створює - підвідомчі Верховній Раді власні Збройні Сили, внутрішні війська, органи державної і громадської безпеки.

Республіка Вірменія має право на свою частку озброєнь СРСР. Республіка Вірменія самостійно визначає порядок військової служби своїх громадян.

Військові з'єднання інших країн, їх військові бази і споруди можуть розміщуватися на території Республіки Вірменія тільки за згодою її Верховної Ради.

Збройні сили Республіки Вірменія можуть бути використані тільки за рішенням її Верховної Ради.

6. Республіка Вірменія, як суб'єкт міжнародного права, проводить незалежну зовнішню політику, встановлює прямі відносини з іншими державами, національно-державними утвореннями СРСР, бере участь у діяльності міжнародних організацій.

7. Національне багатство Республіки Вірменія - земля, її надра, повітряний простір, водні та інші природні ресурси, економічний, інтелектуальний, культурний потенціал - власність її народу. Порядок володіння, користування і розпорядження ними визначається законами Республіки Вірменія.

Республіка Вірменія має право на частку національного багатства СРСР, в тому числі - золотого запасу, алмазного і валютного фондів.

8. Республіка Вірменія на основі різноманіття видів власності визначає принципи і порядок своєї економічної діяльності, засновує власні грошові знаки, національний банк, фінансово-кредитну систему, податкову і митні служби.

9. На своїй території Республіка Вірменія забезпечує: свободу слова, друку, совісті;

розмежування законодавчої, виконавчої та судової влади;

багатопартійність, рівноправність партій, деполітизацію правоохоронних органів та Збройних Сил.

10. Республіка Вірменія забезпечує застосування вірменської мови як державної мови в усіх сферах життя республіки, створює власну систему освіти, науки і культури.

II. Республіка Вірменія підтримує справу міжнародного визнання, геноциду вірмен 1915 року в Османській Туреччині і Західній Вірменії.

12. Декларація є основою для розробки Конституції Республіки Вірменія, внесення змін і доповнень до чинної Конституції, діяльності державних органів, розробки нового законодавства Республіки.

Голова Верховної Ради Республіки Вірменія Л.Тер-Петросян

Секретар Верховної Ради Республіки Вірменія А.Саакян

м. Єреван. 23 серпня 1990 року.