Декларація про незалежність Придністровської Молдавської РСР

Матеріал з Вікіджерел
Декларація про незалежність Придністровської Молдавської РСР
1990
Декларація про незалежність Придністровської Молдавської РСР
Верховна Рада Придністровської Молдавської Радянської Соціалістичної Республіки
Декларація про незалежність Придністровської Молдавської РСР

Верховна Рада Придністровської Молдавської Радянської Соціалістичної Республіки:

- Висловлюючи волю багатонаціонального населення Придністров'я, висловлену неодноразово в ході референдумів, сходів громадян та виборів народних депутатів Придністровської МРСР;

- Виходячи з проголошеної Придністровської МРСР Декларації про державний суверенітет;

- Поважаючи і визнаючи права на незалежність, суверенність і самовизначення всіх народів;

- З огляду на неодноразові відмови Республіки Молдова від пропозицій про утворення федеративної республіки в складі: Гагаузської Республіки, Придністровської МРСР і Республіки Молдова;

- Прагнучи до встановлення політичної та соціально-економічної стабільності, зміцненню законності і правопорядку;

- Усвідомлюючи історичну відповідальність за долю всіх народів, що населяють Придністров'ї, піклуючись про їх матеріальний добробут і духовний розвиток, взаємозбагачення національних культур, забезпеченні загальної безпеки;

Урочисто заявляє:

Придністровська Молдавська Радянська Соціалістична Республіка проголошується незалежною державою.

Незалежність Придністровської МРСР - природна й необхідна умова існування її державності. Придністровська МРСР створена, як демократична правова держава, покликана забезпечити рівність прав і обов'язків громадян усіх національностей, що утворюють народ Придністровської МРСР.

Історичною і політико-правовою основою державного самовизначення Придністровської Молдавської РСР є оголошення Верховною Радою ССРМ незаконним утворення 2 серпня 1940 року МРСР, створеної без врахування думки народу МАССР.

Територія Придністровської МРСР включає адміністративно-територіальні одиниці: Григоріопольський, Дубоссарський (Лівобережна частина), Каменський (Лівобережна частина), Рибницький, Слободзейський райони; міста Бендери (з селом Гиска), Дубоссари, Тирасполь.

Територія Придністровської МРСР в встановлених кордонах є недоторканою і може бути змінена тільки за взаємною згодою Придністровської МРСР з іншими державами з урахуванням волевиявлення народу.

Єдиним джерелом державної влади в республіці і гарантом її незалежності є народ Придністровської Молдавської РСР, повновладдя якого реалізується як безпосередньо, так і через представницькі органи.

Державна влада в республіці здійснюється за принципом поділу на законодавчу, виконавчу і судову.

Земля, її надра, повітряний простір, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території Придністровської МРСР, весь економічний і науково-технічний потенціал, створений на території республіки, є власністю її народу, матеріальною основою незалежності Придністровської МРСР і використовуються з метою забезпечення матеріальних і духовних потреб її громадян.

Основою господарювання підприємств (об'єднань), установ і організацій на території Придністровської МРСР є ринкові відносини, вільне функціонування різних форм власності.

Порядок функціонування банківської, фінансової, цінової, податкової систем визначається Конституцією, іншими законами та нормативними актами СРСР і ПМССР.

Придністровська МРСР в цілях забезпечення безпеки надає Збройним Силам СРСР на договірній основі право розміщення на своїй території військ і озброєнь.

Охорона правопорядку і дотримання законності на території Придністровської МРСР забезпечуються всією системою правоохоронних органів, відповідно до законодавства Придністровської МРСР і СРСР.

Відносини Придністровської МРСР з іншими державами будуються на основі договорів, укладених на принципах рівноправності, взаємоповаги і невтручання у внутрішні справи інших держав.

Верховна Рада Придністровської МРСР урочисто приймає зобов'язання перед народом Придністровської МРСР, народами, парламентами і урядами всіх держав дотримуватися Статут ООН, загальновизнаних принципів і норм міжнародного права і заявляє про своє прагнення розвивати конструктивне міжнародне співробітництво з усіма суверенними державами з метою зміцнення миру, безпеки і економічного процвітання.

Декларація набуває чинності Конституційного Закону з моменту її прийняття.