Зміни у роботі архівних установ: Міністерство юстиції України виконало рекомендації Комітету

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зміни у роботі архівних установ: Міністерство юстиції України виконало рекомендації Комітету (2020
 Завантажити у Завантажити роботу у форматі PDFЗавантажити роботу у форматі ePubЗавантажити роботу у форматі TXTЗавантажити роботу у форматі MOBI
Опубліковано 23 січня 2020 року о 19:01
amcu.gov.ua

З метою створення рівних умов в конкуренції між архівними установами та професійними дослідниками Комітетом в жовтні 2019 року було надано обов’язкові для розгляду рекомендації Міністерству юстиції України та Державній архівній службі України.

Комітетом було встановлено, що архівні установи та професійні дослідники є конкурентами в частині проведення генеалогічних досліджень.

Одночасно з цим архівні установи забезпечують облік і зберігання архівних документів, використання відомостей, що в них містяться, формування Національного архівного фонду.

Тобто, ефективність діяльності професійних дослідників залежить також від можливості безперешкодного доступу та використання документів Національного архівного фонду.

Такий доступ та можливість самостійного копіювання документів було обмежено наказом Міністерства юстиції України від 19.11.2013 № 2438/5 (зі змінами від 27.06.2018 № 2059/5), яким встановлено заборону самостійного копіювання документів певних форматів власними технічними засобами.

Як наслідок, професійні дослідники змушені були звертатися за послугою копіювання до архівних установ, тобто, своїх конкурентів.

Такі дії Міністерства юстиції України та Державної архівної служби України з розробки та затвердження Порядку користування документами НАФ не сприяли розвитку конкуренції у сфері діяльності професійних дослідників і створювали їм додаткові необґрунтовані перешкоди.

Саме тому Комітетом було надано обов’язкові для розгляду рекомендації, відповідно до яких Міністерство юстиції України, зокрема, мало внести зміни до Порядку користування документами Національного архівного фонду, затвердженого наказом міністерства від 19.11.2013 № 2438/5.

3 грудня 2019 року Міністерство юстиції України внесло зміни до Порядку користування документами НАФ, якими знято обмеження щодо переліку технічних засобів для копіювання документів архівного фонду, а також виключено положення щодо заборони самостійного копіювання документів певних форматів.

Прозорі, чесні, недискримінаційні правила та умови діяльності для учасників ринку є запорукою його розвитку, найкращого задоволення потреб споживачів та надання якісних послуг.


Ця робота перебуває у суспільному надбанні згідно зі статтею 10 Закону України від 23 грудня 1993 року № 3792-XII «Про авторське право і суміжні права» де зазначається, що не є об'єктом авторського права:

  • твори народної творчості (фольклор);
  • видані органами державної влади у межах їх повноважень офіційні документи політичного, законодавчого, адміністративного характеру (закони, укази, постанови, судові рішення, державні стандарти тощо) та їх офіційні переклади;
  • розклади руху транспортних засобів, розклади телерадіопередач, телефонні довідники та інші аналогічні бази даних, що не відповідають критеріям оригінальності і на які поширюється право sui-generis (своєрідне право, право особливого роду).

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи..