Лицар Усмішки (Оречкін)

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лицар Усмішки
Борис Оречкін

Помер Аверченко.

Немає, здавалося, нічого більш протилежного, більш суперечливого, такого, що сильніше за один одного виключає, чим ці два слова: Аверченко і Смерть.

Аверченко — це було саме життя. Це була людина, для якої життя було самоціллю. Він жив для того, щоб жити. Людина, якій Смерть представлялася тільки в образі літературного персонажа, що перемагається завжди, усюди і скрізь нею однією, єдиною: Життям. У всьому він бачив тільки світле, тільки хороше. А коли він своїм гострим пером над чим-небудь знущався або над ким-небудь сміявся, він робив це прощаючи життя все за те, що усмішку вона народжує і в злі.

Аверченку завжди було смішне.

Так було в Росії. Так було і в еміграції. І тут, де багато хто давно встиг вже зневіритися і покласти зброю, він продовжував вірити в те, що і раніше було для нього незаперечним символом віри: життя не так вже страшне. А з тим, що є в ній важкого, потрібно боротися здоровою усмішкою і легким сміхом.

Письменники-гумористи у приватному житті нерідко важкі і нудні. Аверченко завжди, скрізь і усюди був таким, яким знала його публіка по журналах і газетах. Все здавалося йому легенею і у всьому хотів він бачити тільки смішне. Бо сміх був його стихією, усмішка — найнадійнішим знаряддям в життєвій боротьбі.

А боротися доводилося йому багато.

Творець російського «Симпліциссімуса», організатор цілої школи російських сатириків — поетів, художників і публіцистів — він, злетівши на верхи популярності, повинен був не мало перестраждати, бачивши, як гине його дітище, як йдуть в нудьгу і тугу його друзі і соратники.

Він зазнав не малі поневіряння і, нарешті, поселився в Празі.

Знову боротьба, знову наполеглива праця і знову усмішка. Бо ніщо не змогло позбавити його віри в непохитну силу вибраної ним зброї.

Як лицар служив він до кінця своїй Прекрасній пані. І тим хворий було прочитати в одному з останніх його листів:

«Нудно на цьому світі, панове, а в Празі — особливо.»

Аверченку стало нудно. Скільки трагедії в цій фразі...

Втратити усмішку, втратити віру, — значить, втратити все.

Аверченко почав нудьгувати. І помер. Бо жити без Усмішки він не міг би все одно...

Останні місяці Аверченко лежав, прикований до ліжка. У грудні я поводився до нього з проханням поділитися з нашими читачами своїми побажаннями на Новий Рік.

І перший раз в житті Аверченко відповів «серйозно»:

— «Лікарі на якийсь час заборонили мені працювати, — писав він, — заборонили читати і писати і я позбавлений, тому, можливості формулювати свої новорічні побажання так детально, як я б це зробив, неначебто був здоровий. У двох рядках мої побажання такі: — На майбутній рік я бажаю Росії знову зробитися Росією, а російській еміграції — перестати бути еміграцією».

Відчуття оптимізму вперше обдурило Аверченку. На жаль, не тимчасово, а назавжди склав він своє перо. І не призначено йому було перестати бути емігрантом і знову побачити Росію — Росією.

Аверченко помер. Помер молодим, в розквіті сил і таланту.

Смерть виявилася сильнішою за життя. Вона останньою посміялася над тим, хто все життя сміявся на ній.

* * *[ред.]

Усиротіла Російська Усмішка сумно схиляється над труною свого вірного лицаря.