Малий словник історії України/Австро-Угорщина

Матеріал з Вікіджерел
Малий словник історії України
під ред. Редакційної колегії

Австро-Угорщина (О. Машкін)
Київ: Інститут історії України НАН України, 1997

АВСТРО-УГОРЩИНА — імперія на чолі з династією Габсбургів, що існувала у Центральній Європі впродовж 1867-1918. Виникла згідно з компромісною угодою між правлячими колами Австрії та Угорщини у 1867. В адм.-геогр. плані поділялася на дві частини Ціслейтанію (тобто до р.Лейти, по якій раніше проходив фактичний кордон між Австрією та Угорщиною) та Транслейтанію. На 1868 до складу А. У. з українських земель входили Галичина, Буковина, Закарпатська Україна, А. У. була багатонаціональною державою; тут мешкало понад 25 націй та народностей, найчисельніші з яких німці, угорці, чехи, поляки, словаки, хорвати, далматійці. На 1910 українці складали до 8% населення А. У.

Під час Першої світової війни А. У. виступала на боці кайзерівської Німеччини. Події 1917—1919 у Центральній та Східній Європі привели до падіння династії Габсбургів та розпаду А. У. На й місці виникли Австрія, Угорщина, Чехословаччина; частина території увійшла до складу Югославії, Румунії та Польщі. Закарпатська Україна опинилася під владою Праги, Буковина — Бухареста, Галичина Варшави.

О.Машкін

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.