Марксистська хрестоматія для юнацтва/2/Природа — людський організм — суспільство

Матеріал з Вікіджерел
Марксистська хрестоматія для юнацтва. Книга 2
С. Ю. Семковський
Природа — людський організм — суспільство (К. Каутський)
Харків: Державне видавництво України, 1925

К. КАУТСЬКИЙ

Природа — людський організм — суспільство

Само собою зрозуміло, що в процесі вироблення ідей відограє ролю не один зовнішній світ, але й організм людини. Але хіба організм людини, його здібність до думання, до художньої творчости й т. и. хоч трохи змінилася протягом усієї історії? Звичайно, ні. Здібність до думання якого-небудь Аристотеля навряд чи ким перевищена, так само, як і художні здібності греків. З другого боку, що змінилося в зовнішньому світі?

Природа? Теж ні, над Грецією сяє те саме блакитне небо, як і за часів Перикла. Змінилося тільки суспільство, ц. т. власне економічні відносини: і оскільки в природі й людях відбувалися зміни, вони відбувалися під впливом змін в економічних відносинах.

Таким чином економічні відносини — це не єдиний чинник, що визначає всю людську діяльність“, „все людське життя в цілому“, але по-між чинниками, що впливають на людське життя, вони становлять єдиний змінний елемент.

Всі останні чинники постійні й зовсім не зміняються, а коли й зміняються, то тільки під впливом цього змінного елементу; вони, таким чином, не є чинними силами історичного розвитку, хоч і становлять необхідні елементи людського життя.