Меморандум про основи нормалізації відносин між Республікою Молдова і Придністров'ям
Меморандум про основи нормалізації відносин між Республікою Молдова і Придністров'ям 1997 |
|
Керівництво Республіки Молдова і Придністров'я, іменовані надалі сторонами,
виходячи з необхідності якнайшвидшого і повного врегулювання відносин між Республікою Молдова і Придністров'ям виключно мирними, політичними засобами;
підтверджуючи прихильність принципам ООН, ОБСЄ і загальновизнаним нормам міжнародного права, а також домовленостям, раніше досягнутим між Республікою Молдова і Придністров'ям;
усвідомлюючи відповідальність за забезпечення громадянського миру, міжнаціональної злагоди, зміцнення стабільності та безпеки в даному регіоні Європи;
надаючи першорядне значення реалізації основних прав і свобод людини, незалежно від національної приналежності, віросповідання, політичних переконань, місця проживання та інших відмінностей;
вважаючи, що об'єднання їхніх духовних і матеріальних ресурсів прискорить вирішення загальних економічних та соціальних проблем і відкриє перспективу побудови спільними зусиллями сучасного процвітаючого суспільства;
за посередництва Російської Федерації, України і Місії ОБСЄ,
домовилися про наступне:
1. Сторони підтверджують свої зобов'язання не вдаватися у взаємних відносинах до застосування сили або загрози силою. Будь-які розбіжності вирішуватимуться виключно мирними засобами, шляхом переговорів і консультацій за сприяння і посередництва Російської Федерації і України, як країн-гарантів виконання досягнутих домовленостей, ОБСЄ та при сприянні СНД.
2. Сторони продовжуватимуть становлення між ними державно-правових відносин.
Документ, який визначає ці відносини, статус Придністров'я, буде грунтуватися на принципах взаємно узгоджених рішень, які включають розмежування і делегування повноважень, і взаємно забезпечених гарантій.
До розробки даного документа сторони приступлять відразу ж після підписання цього Меморандуму з урахуванням всіх раніше досягнутих принципових угод, в тому числі досягнутих 17 червня 1996 року.
3. Придністров'я бере участь у здійсненні зовнішньої політики Республіки Молдова - суб'єкта міжнародного права, з питань, що зачіпають його інтереси. Рішення з цих питань приймається за згодою сторін.
Придністров'я має право самостійно встановлювати і підтримувати міжнародні контакти в економічній, науково-технічній і культурній сферах, а в інших областях - за згодою сторін.
4. Сторони звертаються до Російської Федерації, України та ОБСЄ з проханням щодо продовження їх посередницьких зусиль в досягненні міцної і всеохоплюючої нормалізації відносин між Республікою Молдова і Придністров'ям.
5. Республіка Молдова і Придністров'я стають взаємними гарантами повної і безумовної реалізації домовленостей щодо відносини між ними.
6. Сторони вітають заяву Російської Федерації та України про їхню готовність стати державами-гарантами дотримання положень визначеного відповідними документами статусу Придністров'я та домовленостей, зафіксованих в даному Меморандумі.
7. Сторони звертаються до ОБСЄ з проханням продовжити сприяння дотриманню домовленостей між ними.
8. Сторони заявляють про необхідність вироблення механізму гарантій всіма учасниками переговорного процесу.
9. Сторони підтверджують, що дії з підтримки миру, які здійснюються Спільними миротворчими силами в зоні безпеки відповідно до угоди між президентами Республіки Молдова і Російської Федерації від 21 липня 1992 року "Про принципи мирного врегулювання збройного конфлікту в Придністровському регіоні Республіки Молдова", будуть продовжені,
10. У разі порушення досягнутих домовленостей сторони мають право звернутися до гарантів для проведення консультацій з метою вжиття заходів щодо нормалізації ситуації.
11. Сторони будують свої відносини в рамках спільної держави в кордонах Молдавської РСР на січень 1990 року.
За Республіку Молдова | За Придністров'я |
За Російську Федерацію | За Україну |
м. Москва
8 травня 1997 року