Нарід – собі/II

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нарід – собі
О. І. Бочковський
II
Прага ; Подєбради: Товариство Прихильників УГА в ЧСР, 1932
II.

Засада «Нарід собі» — не потребує якогось теоретичного обґрунтування. Бож це властиво одна з аксіом громадського життя взагалі, а національного зокрема. Цікава лише практика користування нею. Через це доцільним буде зілюструвати це гасло фактами з історії культурних та визвольних змагань деяких народів. Згадаю тут цікавий епізод з історії одного з найменших народів, а саме ісляндського.

На межі XVIII та XIX ст. ст. ісляндці переживали дуже тяжку добу своєї історії. Саме були зліквідовані рештки політичної ісляндської автономії. Одночасно це була доба господарського закріпачення цієї країни Данією, що, звичайно, мало від'ємний вплив також на культурний стан ісляндського народу. Проте, власне у цій добі загального занепаду починається серед ісляндської молоді, яка студіювала у копенгазькім університеті, новоісляндський рух з метою «розворушити життя серед (власного) народу й втримати його бадьорість та піднести його освіту».

Заходами цих ентузіястів, що незабаром здобули признання в данській науці, як чудові знавці не лише рідної, але скандинавської старовини взагалі, — в 1824–25 р. р. в Копенгазі було закладене «Королівське Товариство скандинавського письменства». Свою діяльність ця установа розпочала видавництвом староісляндських «саґ». Першою публікувалася серія «Förnmannasögur», де було багато саґ, що відносилися до первісної історії Іслянду, коли ця країна була ще самостійною та енерґійно боролася проти норвезького й данського наїздів. В цій серії мало вийти 12 томів пам'яток староісляндського письменства. Було оголошено передплату на це видання не лише в Данії, але й на Іслянді. На сьогодняшні валютові відносини ця передплата виносила около 15 долярів. Іслянд у той час мав всього 50.000 душ населення. Отже цікавим є факт, що ця країна «льоду та вогню» дуже живо відгукнулася на заклик видавців «Староісляндських Саґ». Зголосилося і заплатило повну передплату 1000 ісляндських абонентів. Серед них понад половину були селяне, незаможні хуторяне, служниці та прості парубки.

Багато національних рухів починалося від археологічної романтики. В цім випадку це археологічне видавництво відограло дійсно революційну ролю в новочасній історії Іслянду. Воно було вихідною точкою новоісляндського національного ренесансу. Воно відновило серед ісляндьских мас знання клясичної старої ісляндської мови, дуже попсованої столітнею неволею; а головно розбудило їхню приспану громадську свідомість яскравими візіями колишньої волі та слави.