Перейти до вмісту

Національні меншості на Україні (реєстр селищ)/Передмова

Матеріал з Вікіджерел
Національні меншості на Україні
(реєстр селищ) 

Передмова
Харків: Центральне Статистичне Управління УСРР, 1925
ПЕРЕДМОВА
 

Практичному переведенню національної політики заважає відсутність досить повних матеріялів, що можна було б покласти за підвалину цієї роботи. А тим часом і державні, і громадські установи мають неминучу потребу в даних про розподіл нацменшостей на території УСРР.

Що до міст та селищ міського типу, то відповідь на цю потребу дає всесоюзний міський перепис 1923 р., але про сільські місцевості докладних даних на це питання немає. Перепис 1920 р. або й зовсім не зібрав даних про національний склад населення для чималої частини території Республіки, або ж по-де-куди, через тодішні важкі зовнішні умови для перепису, дані про належність до тої чи иншої національности не відповідають дійсности.

Скористуватися даними наслідками наступного перепису 1926 року в цій справі можна буде лише першої половини 1927 року.

Беручи на увагу таке становище, ЦСУ України вирішило скористувати для зазначеної раніш мети дані обслідування районів, що переведено на початку 1924 р.

Надрукований тут список сільських населених місць складено з таких заселених пунктів, де більшість мешканців, а то й усе населення належить до тої чи иншої нацменшости.

Цей список складено шляхом вибірки із бланків обслідування районів через те, що розподіл населених місць за адміністративними одиницями відповідає тому розподілу, що був на 1 січня 1924 р.

Населені пункти, з перевагою мешканців одної якої нацменшости, розподілено по губернях, округах та сільрадах, зазначаючи вид селища, назву, переважну нацменшість, кількість дворів та мешканців. В тих випадках, коли більшість населення сільради становить ту чи иншу нацменшість, в графі, де вміщено назву населеного пункту, надруковано „ввесь район“. При кожній назві сільради в дужках поставлено загальне число мешканців всіх селищ, що охоплює сільрада.

Співставляючи ці числа з кількістю мешканців в селах, що вміщено в спискові по сільраді, можна легко одержати орієнтовочні дані про співвідношення мешканців, що належать до нацменшостей, та рештою населення.

Друкуючи цей список населених місць, ЦСУ України мало на меті дати лише орієнтовочні відомості, щоб виявити територіяльний розподіл нацменшостей на території УСРР.

Матеріяли до друку підготовили співробітники відділу демографії ЦСУ України.

Керовничий ЦСУ України С. М. Мазлах.

Завід. відділом демографії О. М. Кокарев.