Оперативний наказ на крейсерсько-набіговий вихід з Дарданелл

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Константинополь, 17 січня 1918 г.»
Цілком таємно.
ОПЕРАТИВНИЙ НАКАЗ
На крейсерсько-набіговий вихід з Дарданелл (Vorstoss aus den Dardanellen).
1. Мета. Знищення англійських дозорних сил перед Дарданеллами.
2. Інформація про ворога. Останнім часом помічені ворожі дозорні сили біля островів Імброс та Тенедос, які складаються з одного крейсера типу „Джуно" („Juno"), двох моніторів типів В і D, біля трьох ескадронних міноносців, різних дозоних кораблів, риболовецьких пароходів та невеликих транспортників. Великі кораблі стоять на якірних стоянках в бухті Кузу, квадрат 91 - південна частина острову Імброс, квадрат 175, 216 та біля північного берега острову Тенедос. Дозорний ескадронний міноносець крейсує між островами Мавро та серединою південного узбережжя Імброса, другий - на північ від бухти Кузу. Помічені дозорні кораблі біля мінного загородження між бухтами Кузу і Сувла; в бухті Кефало іноді заходять транспортники. Судячи за останніми донесеннями повітряної розвідки від 8 січня, у бухті Мудрос знаходяться: англійські — 2 лінійні кораблі типів „Кінг Джордж" („King George") та „Кінг Едвард" („King Edward"), 1 крейсер типу „Сефолк" („Suffolk"), 1 крейсер типу „Нетал" („Natal"), 2 ескадронних міноносці, 1 монітор; французькі — 1 крейсер типу „Глуар" („Gloire"); 1 плавучий госпіталь, 11 пароходів, 30 малих кораблів.
3. Свої морські сили. Підводний човен UB-66 знаходиться на шляху до Драданелл та отримав наказ зайти на пост Херзінгштанд. UC-23 має поставити біля Мудросу міни, та 20 і 21 січня зайняти позицію біля Мудроської бухти.
4. Виконання.

  • а) „Ґебен" и „Бреслау" 20 січня о 3 г 30 хв мають знаходитись біля Нагари. При проході повз Чанак кораблям буде передано останню інформацію. Прохід через Дарданелли має бути організований таким чином, що на світанку кораблі зайняли вихідні положення.
  • б) Ескадронні міноносці йдуть слідом за «Бреслау» до бухти Морго та охороняють вхід до Дарданелл від ворожих підводних човнів. Вони також забезпечують охорону кораблів від підводних човнів.
  • в) Літаки забезпечують кораблі від повітряних атак супротивника.
  • г) Дарданельська фортеця має знаходитись у повній бойовій готовності.

5. Повернення усіх морських сил: не пізніше заходу сонця.
6. Радіозв'язок та сигналізація до початку вогню дозволяються тільки в крайньому випадку (інструкція користування радіо - дивись додаток).
7. У випадку туману в Дарданеллах операція відкладається.
Підпис Ребейр-Пашвіц

Джерело: Лорей, Герман. Операции германо-турецких сил. 1914–1918. — СПб: Полигон, 2003. — 527 с. — Военно-историческая библиотека. — ISBN 5-89173-207-6