Плавання/Рятування потапаючого

Матеріал з Вікіджерел
Плавання
Едвард Жарський
Рятування потапаючого
Нью-Йорк: 1965
РЯТУВАННЯ ПОТАПАЮЧОГО

1. Будь обережним при всіх заняттях, звертай і другим увагу на те, щоб не наражували себе на різні непотрібні небезпеки. Не попадай у паніку, якщо бачиш небезпеку життя, а спокійно і холоднокровно обдумай, що треба робити.

2. Якщо ти не вивчив з товаришами способу допомоги потапаючому, а тим більше, коли ти не плаваєш добре — не кидайся у воду. Використай в першу чергу всі інші можливості рятування потапаючого.


Рис. 24.
Якщо є можливість користуватись човном, ужий його. Підпливи на близьку віддаль, втягни потапаючого до човна через перед човна, а не збоку.

Кинь линву, весло, дошку тощо так, щоб потапаючий міг їх вхопитись і триматися доти, поки не дотягнеться до берегу, чи поки хтось не допливе до нього.


Рис. 25.
3. Якщо ти вмієш плавати — тоді не забудь скинути верхньої одежі і взуття. Скачи далеким розгоном у воду ногами вниз і допливи до потапаючого. Коли це ріка, тоді біжи берегом, випереди потапаючого, а тоді щойно скачи у воду і пливи до нього.

4. Якщо наблизишся до потапаючого — не дозволь, щоб він схопив тебе, бо тоді він може тебе дуже легко втягнути під воду і відібрати свободу рухів.

Підпливши до потапаючого, кинь йому сорочку чи рушник, щоб він міг її вхопитись. Допливаючи, несеш її в зубах і дозволяєш потапаючому вчепитися за другий кінець. Якщо він має ще силу триматися рушника, тоді підтягай його поволі до берега; в противному випадку підпливай до нього із-заду.


Рис. 26.
5. Підпливши до потапаючого ззаду, старайся повернути його навзнак, давай одно рам'я довкола його грудей, схопи його попід паху і пливи теж навзнак в напрямі берега. Уважай, щоб його лице було над водою та щоб лежало на твоїх грудях. /Гляди Рис. 26/.

Рівночасно скажи потапаючому, щоби поводився спокійно, що не кидався, бо тим перешкоджує тобі допомогти йому в небезпеці втрати життя. Коли він послухає, можеш свобідніше тримати його на воді. Вважай, щоб він зі страху не повернувся і не схопив тебе.


Рис. 27.
6. Коли потапаючий уміє плавати і є притомний, тільки знесилений, тоді можеш дозволити йому заложити руки тобі на шию, щоби ти мав змогу вільними руками і ногами плисти до берега.

Коли ви рятуєте у двійку, другий підпливає ззаду і потапаючий закладає свої ноги на його рамена. /Рис. 27/.

7. Коли потапаючий дуже неспокійний, кидається і може тебе вхопитися, тоді треба почекати, аж він трохи ослабне. Відтак хапаєш його за рамена повище ліктів і сам пливучи на спині, держиш його перед собою. Тоді він уже не відвернеться, а його розтягнені легені наберуть повітря і зроблять його легшим.

Від конвульсійного хвату потапаючого можна звільнитись, коли набравши повітря пірнеш з ним на хвилину під воду. Він інстинктовно пустить тебе із своїх рук.

8. Якщо потапаючий зловить тебе за шию — обійми його одною рукою довкола його стану, а другу руку, долонею повернувши вгору, підстав під бороду, охопивши двома пальцями і стиснувши його ніс. Долішньою рукою тягни його до себе, а горішньою відпихай — він мусить тебе пустити.


Рис. 28.

9. Коли потапаючий вже на березі і якщо він непритомний, тоді треба перекинути його через коліно, щоб перед його тіла був похилений униз. Коли вода з його легенів виллється, треба негайно застосувати штучне дихання. /Гляди: “Перша поміч”/.