Перейти до вмісту

Підручник для перенощиків ранених/Переднє слово

Матеріал з Вікіджерел
Підручник для перенощиків ранених
Андрій Бурачинський
Переднє слово
Відень: Накладом Осипа Шафаря, 1919
 
Переднє слово.

Опираючись на моїм довголітнім досьвідчені, як військовий лікар, зладив я підручник на підставі слідуючих засад:

1. Отсей підручник має дати санітетській службі спромогу легкої орієнтації, коли лише зайде потреба використати набуті відомости, а ту ціль зможе осягнути найлекше через додання відповідних образців (ілюстрацій).

2. Санітетську службу треба вправити в робленні доразних приладів з соломи, шнурів, мат, вінців[1] і т. д.

3. Часто будуть мусіли санітетські переносчики ранених уладжувати самі тимчасові помічні, а також приготовляти підводи до перевозу ранених —, а тому що навіть неможливо прецінь припустити, щоб наглядом тих праць в битві занялися лікарі, треба отже санітетську службу вже в часі мира вправляти в тім напрямі.

4. Підчас битви треба передівсім дбати о те, щоб ранених як найскорше перенести в безпечне місце. Длятого треба доконче вправити санітетську службу в зручнім і скорім перевоженні, переношенні одинцем і двійнею не лиш в кімнаті, але також в полі, в переношуванні на руках, на ношах, без ношів і на доразних ношах.

Пересічна вага чоловіка виносить 70 кг. узброєного 100 кг., а тому що простори, на яких перевіз ранених відбувається, будуть правдоподібно великі — треба вже підчас мира вправляти вояків призначених до санітетської служби в ношенні відповідних тягарів на значну віддаль.

Тому що на науку призначено лиш короткий час — належить теоретичні відомости про будову людського тіла зменшити до найконечнійших. За те треба санітетську службу вправляти в кімнаті або в полі практично, особливо в накладанні перевязок і в приготовлюванні імпровізованих приладів. З великим хісном можнаби також в літній порі збирати перенощиків ранених з кількох полків в один відділ. Нагляд тих вправ требаб віддати одному з лікарів.

Правильне число санітетських перенощиків ранених в битві є за мале, длятого треба число їх збільшити чурами, піонірами і жовнірами від музики.

З тої причини булоб добре тих всіх вже в кімнаті познакомити принайменше з головними підставами санітетської служби. Ілюстрації (образці) сего підручника взяті з самаританськиї книжки полкового лікаря Дра Антона Єржабка[2].



 

——————

  1. Такі доразні прилади з соломи можнаби підчас стягнення військ приготовити і навантажити ними харчеві вози, подібно також запас цьвяхів, шнурів і инших потрібних знарядів.
  2. „Samariterbuch“, 2, видання 1915. Накладом Осипа Шафаря (Šafář) у Відні. Ціна оправ. 3·60 К.