Робінзон Крузо (1930)/Хто написав »Робінзона Крузо«?

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Робінзон Крузо (1930
Данєль Дефо
переклад — Юра Шкрумеляк

Хто написав »Робінзона Крузо«? (Юра Шкрумеляк)
Видання: Львів: «Світ дитини», 1930.
Хто написав »Робінзона Крузо«?

Ця книжечка є скороченням і перерібкою великої повісти п. з. »Життя й пригоди Робінзона Крузо«, яку написав анґлійський письменник, Данєль Дефо, двіста літ тому. Цікаво було би знати дещо про цього письменника і про історію його твору, що вже двіста літ є потіхою для дітий і молоді цілого світа і довгі ще часи перетріває.

Даніель Дефо. Робінзон Крузо. 1930.djvu
Данєль Дефо.

Данєль Дефо вродився у Льондоні 1661 року. Його батько був різником, одначе свого сина захотів бачити купцем. І справді — малий Данєль скінчив мійську школу, а потім вивчився робити капелюхи, так, що маючи 24 роки, став майстром у робленню капелюхів. Та працюючи в своїй робітні, молодий Дефо використовував кожду вільну хвилину часу, щоби прочитати яку цікаву книжку. Крім того він багато учився сам дома, а також розмовляв нераз з бувалими людьми, що їздили по чужих краях і мали багато життєвого досвіду. Вкінці йому сприкрилося капелюшницьке ремесло і він узявся писати книжки.

Перша його книжка була політична. В ній він обороняв справи анґлійського короля Вільгельма Оранського, проти якого инший писменник написав неприхильну книжку. Та крім політичних брошур почав Дефо писати гумористичні вірші, повісти й оповідання, які загально дуже подобалися. Але найбільше слави приспорила письменникови його повість: »Життя й пригоди Робінзона Крузо«. На думку написати отцю повість, прийшов Данєль Дефо таким дивним чином:

Через свої сміливі думки і політичні виступи наразився анґлійській королевій Анні. — Його поставили перед суд і засудили на 2 роки вязниці. Та заки Дефо пішов відсиджувати кару до тюрми, його по тодішному звичаю виставили серед міста в карній клітці на позорище, неначе якого злодія або убійника. Але нарід, що знав його і любив за дотепні вірші й оповідання, не висмівав його. Навпаки — довкола його клітки чути було оклики: »Слава Данєльови Дефо!« — і люди пили на його здоровля.
Даніель Дефо. Робінзон Крузо. 1930.djvu
Дефо в клітці виставлений на позорище.
 
Тай тюрма не дуже далася йому в знаки. Його шанували всі тай влада позволила йому писати і навіть в тюрмі видавав він свою часопись:
Даніель Дефо. Робінзон Крузо. 1930.djvu
Дефо в тюрмі.

»Перегляд«. Крім того тут він призбирав чимало матеріялу для своєї найбільшої повісти, що потім зробила його імя невмірущим. В тюрмі прочитав Дефо книжку англійського корабельного капітана, Роджерса, в якій було описано: як один моряк, Александер Селькірк, прожив 4 роки й 4 місяці на безлюднім острові, Жуан Фернандез, на Тихім океані (62° пол. шир. і 33° східної довжини). Цей моряк Селькірк посварився був чогось зі своїм капітаном і за це висадили його на тім безлюднім острові, лишивши йому тільки трохи харчів. Там пережив він 4 роки й 4 місяці. Але одного дня переїзджав туди корабель капітана Роджерса, Селькірк дав про себе знати і його взяли зі собою до Анґлії. Селькірк розповів Роджерсови, як він власним спритом придбав собі на тім острові все потрібне до життя, а навіть освоїв собі кілька диких звірят. Роджерс описав ці переживання Селькірка в малій книжці і цю власне книжку прочитав Данєль Дефо в тюрмі. Крім того він наслухався дивних пригод від тих, що разом з ним у вязниці відбували свою кару.

Вийшовши з тюрми, — Данєль Дефо почав писати велику повість про чоловіка, який опинився на безлюднім острові і прожив там довгі роки (28 літ), після чого довго ще подорожував по світі, заки вернув до вітчини. Цього чоловіка назвав він Робінзоном Крузо. Перший том книжки вийшов 25 квітня 1719 року (тому 210 літ) і її так розкуплювано, що за кілька місяців вийшло її три видання. Від тоді аж до нині розійшлися сотки міліонів примірників цеї книжки. Нема мабудь ніодного чоловіка, який за молоду не прочитав би »Робінзона« тай на старість читається її дуже цікаво.

В »Робінзоні« змалював Дефо прообраз поступу чоловіка з доби варварства і його стремлінь до вищої культури, до впорядкованого, вільного суспільного життя. В цім творі є отже представлений хід розвитку усього людства. Цій книжці завдячує в першу чергу Анґлія розвиток своєї імперії. Тисячі молодих, та ласих на пригоди, анґлійців — кинулося під вражінням цеї книжки у широкий світ шукати пригод. Це стало почином до всяких мандрівок та відкрить, яким Анґлія завдячує тепер свою могутність і панування над світом, головно на морю.

Повість »Робінзон Крузо« принесла авторови велику славу і значне майно. Він дожив свого віку в великій пошані, серед анґлійської суспільности, а помер дня 26 цвітня 1731 року.

»Робінзона« перекладено вже на всі мови світа. Тай в українській мові вийшло вже кілька перерібок у скороченню, бо ціла повість є принайменше в десятеро більша, як ця книжечка. В цім виданню випускаємо таке скорочення повісти, в якому зібрано всі найцікавіші і найбільше повчаючі пригоди Робінзона. Думаємо, що перечитає цю книжечку кожда українська дитина, собі на втіху — з пожитком для свого ума і серця.

Юра Шкрумеляк. 

 
Данєль Дефо. Робінзон Крузо (1930)-8.jpg