Сторінка:Іван Мітринґа. Володимир Великий (1942).djvu/16

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Висли. Про цей похід, так само як і про інші, наш літописець записав мало. Одначе і цієї короткої згадки досить щоб зрозуміти політику Володимира на західних кордонах київської держави, коли порівняймо цю вістку з вістками про війни Володимира В. з поляками за наші землі в сусідстві Висли та з мадярами за наше Закарпаття. Також дуже можливо, що в ті часи припадає війна Володимира В. з чехами, що опанували Краків і заволоділи також частиною наших південно-західних земель. Ця війна могла бути в звязку із усмирюванням хорватів або з походом Володимира на Закарпаття. Всі ці війни і підбої на заході служили Володимирові на те, щоб пробити Україні безпосередній шлях на захід Европи до Атлянтійського океану і західної частини Середземного моря, а на північному заході мати у своїх руках цілий східний беріг Балтійського моря аж до гирла Висли.

Впарі з тим, як Володимир В. вів війни на західних кордонах своєї держави за доступ до західно-європейських країн, боровся він також і на сході та півночі. Боротьба на сході над Волгою з болгарами в 984 р., які скоро очунялись після погрому Святослава, мала на меті забезпечити за Києвом володіння Волгою та Каспійським морем, боротьба з фінськими племенами на півночі велась із наміром створити безпечне запілля для берегів Балтійського моря, що були під пануванням Києва. Рівночасно йшла боротьба — як каже літописець, „без переступа”, — безнастанно з печенізькою ордою, що відтинала Київ від Чорного моря та від Каспію. Те, що боротьба з печенігами слабо відмічена в нашім літописі, зовсім не свідчить, що печеніги не були великою небезпекою. Досить згадати, що ця орда в часах Володимира В. володіла чорноморськими степами аж до Дунаю. Перший раз згадує наш літопис про печенігів під 920 р., згадуючи, що Ігор воював із печенігами. Дальше під датою 968 р. літописець занотував, що „печеніги прийшли вперше в руську землю”. Руська земля це так називалась Київщина, земля полян.

Про велику небезпеку від печенігів для київської держави свідчить великанська фортифікаційна праця Володимира В. на півдні й південному сході від Києва. І так із правого боку Дніпра, над ріками Стугною й Ірпенем, став цілий ряд укріплених замків, як от Білгород. Ще сильніші замки побудував Володимир на лівому березі Дніпра над такими ріками, як Десна, Трубеж, Сула. Крім того око-

15