Перейти до вмісту

Сторінка:Історично-географічний збірник. Том 4 (1931).djvu/165

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

МИХАЙЛО КАРАЧКІВСЬКИЙ.

Камеральні й топографічні описи окремих повітів Поділля з кінця XVIII в., що зберігаються тепер у Рукописному Відділі Всенародньої Бібліотеки України в Києві, подають, як відомо, низку матеріалів про географічні умови описуваної території, про її поселення, людність, зайняття тощо[1]. Чимало матеріялу знаходимо там і щодо історії окремих міст Поділля наприкінці XVIII в. За планом, за яким ці описи складувано, на самому початку кожної справи подано опис повітового міста, а далі вже докладно описано кожне поселення повіту. Та справді не в кожній справі „Камерального Описанія“ знаходимо описи повітових міст. Річ у тім, що справи цих „Описаній“ дуже пошкоджено і в багатьох з них бракує початку, де саме вміщено було опис міста, так само закінчення. З усіх справ, що тепер зберігаються в Києві, пощастило вибрати описи міст Балти, Брацлава, Вінниці, Литина, Лятичева, Могилева, Проскурова. Усі ці описи, за вийнятком описів Могилева й Проскурова, майже цілі. Останні два значно попсовані, але в описові Могилівського повіту є крім зіпсованої чернетки й чистовий примірник, переписаний, правда, з деякими помилками; отже не пощастило відновити тільки опису Проскурова, того опису бракує, очевидячки, значну частину. Зовсім не знайдено описи м. Кам'янця, Нової та Старої Ушиці, Гайсина, Ольгополя. Подаючи далі описи тих міст, що заховалися в цілому, скільки мають вони значний інтерес для дослідника історії українських міст, дозволимо собі трохи зупинитися на тих матеріялах, що вони наводять.

Починається кожен опис з докладного змалювання географічного розташування міста, при чому детально зазначається, на якій річці розташовано місто, що його оточує — лани, гори, ліси тощо. Звертає на себе увагу роз-

  1. Про зміст камеральних і топографічних описів, так само про техніку складання описів див. у моїй статті, — Опис Поділля з 1819 року В. Рудлицького („Студії з історії України“, т. II, сс. 95–111); там же зроблено спробу датувати ці описи кінцем XVIII віку. Про історію виникнення описів у статті проф. П. Клименка, Промисловість і торговля в Подільській губерні на початку XIX віку („Юбілейний збірник на пошану акад. Д. І. Багалія“, сс. 1032–1037); треба зазначити, що проф. П. Клименко тут помиляється, кажучи, ніби описи заховалися тільки в чернетках, бо разом із ними збереглося і кілька чистових описів. Докладніше розглянуто буде ці описи в спеціяльній статті, що готує автор.