Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/195

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

письмо Львівської і Київської шкіл XVII ст. Наприклад, форма букви Б львівського письма є дещо інша, ніж київського. Різні форми має також в цих двох почерках літера В. У львівському письмі нижня петля цієї букви сильно витягнута вліво, а в київському — вона закручена у вигляді лежачої вісімки, і кінець її повернутий вправо. Своїм начертанням різниться літера Д. У львівському письмі велика літера Д має дуже витягнуті нижні ніжки з незначним закрутом вліво, в київському письмі цього немає. В останньому горизонтальна лінія літери Е робить вгорі велике півколо, чого не спостерігаємо у львівському письмі.

Порівняння письма цих двох шкіл дає змогу вирішити одне цікаве питання — де вчився Богдан Хмельницький. З біографії його відомо, що він вчився у Львові, але висловлювались також припущення, що гетьман був учнем Київської школи.

Попередні графічні спостереження над письмом Богдана Хмельницького і письмом Львівської та Київської шкіл дозволяють твердити, що письмо Богдана Хмельницького належить до Львівської школи. Отже, можна зробити висновок, що Богдан Хмельницький здобував освіту у Львові. Але це твердження ще треба перевірити більш точним аналізом різних варіантів письма Львівської та Київської шкіл.

Дана спроба характеристики графічних особливостей львівського письма становить лише схему для інших палеографічних спостережень над багатим архівним матеріалом давнього періоду. Тільки на основі нагромадження багатого матеріалу можна розробляти палеографію документальних матеріалів як спеціальну історичну дисципліну.

 
П. И. Захарчишина
ПАЛЕОГРАФИЧЕСКИЕ ОСОБЕННОСТИ ЛЬВОВСКОГО ПИСЬМА XVI-XVII ст.
Резюме

В архивах Львова и других городов сохранилось, большое количество документов и других письменных памятников, которые являются важным источником для исследования развития письма начиная с XIV ст. Рассматривая графические особенности украинского письма Львовской школы на основании анализа большого количества документов, автор делает вывод, что Львовское письмо XVI—XVII ст. имело характер славянско-кирилловского письма. Развитие украинского, латинского и польского письма происходило во взаимной связи и влиянии.