Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/203

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

40 — 50-х років XVI ст. і частково 60-х років написані почерком, близьким до півуставу. Бурхливий розвиток подій на Правобережній Україні і зокрема на Волині, ускладнення соціальних і політичних відносин не могли не знайти свого відображення в актах кременецьких гродського і земського судів, функції яких на той час були такі багатогранні. Одночасно зі збільшенням кількості документів збільшується кількість форм, ускладнюється зміст. Розширення діловодства судових установ в свою чергу вимагало прискорення процесу письма.

Прискорення процесу письма йшло не стільки за рахунок поєднання літер при написанні їх, скільки за рахунок спрощення графіки, тобто «погіршення» каліграфії. Це явище спостерігається вже в книжках 50-х років XVI ст. Злиття літер носить не систематичний, а випадковий характер.

Почерк документів 80 — 90-х років XVI ст. наближається вже більше до скоропису, ніж до півуставу.

 
3. С. Хомутецкая
ПАЛЕОГРАФИЧЕСКИЕ ОСОБЕННОСТИ АКТОВЫХ КНИГ КРЕМЕНЕЦКИХ СУДОВ XVI ст.
Резюме

В статье рассматривается история книг кременецких судов и особенности их ведения, а также разновидности писания букв, палеографические особенности документов: сокращения и неполное написание слов, надстрочные знаки, титла, употребление букв ять, зело, земля, передача отдельных звуков, анализируется ускорение процесса письма, дается графическое изображение букв в таблице.

Анализ документов позволяет сделать вывод о том, что в 40 — 50-х годах XVI ст. книги были написаны почерком, близким к полууставу. Бурное развитие исторических событий на Правобережной Украине привело к расширению деловодства и ускорению процесса письма за счет упрощения графики. В 80 — 90-х годах XVI ст. почерк все больше приближается к скорописи, а не к полууставу.