Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/247

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

менного галицького села, яке протягом століть пригнічувалось різними поневолювачами. Галицька молодь з ентузіазмом йшла в прославлені загони 1-ї Кінної Армії Будьонного. Створювались сотні, полки із галицьких добровольців. У боях виростали нові галичани — комунари-командири. І про все це ми можемо довідатися всього-навсього з невеличких печаток, інколи підписів на документах[1].

Велике значення мало б видання альбому печаток ревкомів України та інших установ перших років Радянської влади, які становлять великий інтерес для вивчення історії встановлення Радянської влади на Україні.

Нарешті про збереження документів та печаток на них. Постійне використання документів завдає їм шкоди. Псується пергамент, папір, шкіряні оправи та візерунки на них, а найбільше всього — печатки, як висячі, так і відтиснуті воскові, сургучні, смоляні, із тіста, сажі тощо. Ті печатки, про які ще два-три десятиріччя тому писали як про зовсім цілі, тепер поламались або повністю знищені. Якщо таке знищення печаток буде продовжуватись й далі, то через деякий час печатки зовсім розсипляться. Не тільки сфрагістика, а й інші галузі спеціальних історичних дисциплін — дипломатика, геральдика, палеографія тощо будуть позбавлені цінних першоджерел.

Причина цього насамперед у тому, що печатки зберігаються не так, як треба. Архіви республіки не проводять майже ніякої роботи по поліпшенню зберігання, обліку та інветаризації сфрагістичних пам'яток. Немає жодного посібника про правила зберігання печаток. По-друге, причиною швидкого псування печаток є широке використання документів дослідниками.

Щоб запобігти дальшому руйнуванню печаток, всі середньовічні документи слід було б видавати дослідникам у фотокопіях. Для зберігання пергаментних грамот з печатками треба було б виготовити спеціальні шафи. З печаток доцільно було б зняти копії фотографічним способом або зняттям копій-муляжів з пластиліну та гіпсу.

Працівники архівів, рукописних відділів бібліотек та музеїв повинні найближчим часом приступити до цієї важливої роботи, яка, у свою чергу, буде сприяти підготовці сфрагістичних альбомів та написанню підручника української сфрагістики.

У Центральному державному історичному архіві УРСР в м. Львові зроблено перші кроки в цій галузі. Розроблено картку обліку печаток, розпочато фотокопіювання печаток сільських та міських громад. Планується найближчим часом підготовити сфрагістичні розвідки.

  1. Центральний державний архів Жовтневої Революції і соціалістичного будівництва, ф. Р—1099, Тернопільський повітовий Ревком, оп. 1, спр. 1; оп. З, спр. 1, 2, 3, 9, 10, 11, 15, 19, 21; ф. Р—2189, оп. 1, Галицький ревком, спр. 4, 4, 13, 17, 19, 25, 30, 36, 42.