Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/270

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

ARGE: [NTEVS] SEX: REG: [NI] POL.[ONIAE] 1656»[1]. Діаметр монети — 26–27 мм; пересічна вага — 4,04 г.

Всі чотири краще збережені екземпляри монет карбовані різними штемпелями. Вони різняться між собою наявністю показника вартості (цифри VI) на лицьовому або зворотному боці монети та кількістю крапок (одна або дві) після окремих слів напису в колі.

Орт спочатку дорівнював 10, пізніше — 16, а за Яна Казимира — 18 грошам. На лицьовому боці цих монет — погруддя короля в профіль, звернене вправо, в короні, з орденом золотого руна на грудях. З обох боків погруддя — розділена ним цифра 18 (вартість монети) і круговий напис: «IO: [ANNES] CASIMI: [IRUS] D [EI] G [RATIA] REX POL.[ONIAE] M: [AGNUS] D: [VX] L: [ITHVANIAE] RVS[SIAE]PRVS[SIAE]»[2]. Слова «REX» і «POLONIAE» розділені маленьким левом, що спрямований вправо. На зворотному боці монети під королівською короною розміщено щит, розділений на чотири квадратні поля, заповнені гербами Польщі і Литви; в центрі — невеликий щит з гербом короля. Щит розділяє дату 1656 або 1657. Круговий напис: «NEC: NON: SVEC: [ORVM] GOTH:[ORUM] VAND[A]L: [ORVM] Q[VE] H[A]E: [REDITARIVS] REX»[3]. Діаметр монети — 27 мм; пересічна вага — 5,62 г. Серед 67 примірників ортів, які зберігаються в музеї, налічується до 43 різновидностей, що відрізняються деталями кругових написів, кількістю крапок між окремими скороченими словами напису, розміщенням розділових знаків і т. д. В кількох випадках допущено помилки в тексті кругового напису[4].

Львівський монетний двір XVII ст., відкритий за наказом (ординацією) короля Яна Казимира від 2 березня 1656 р., не був зв'язаний ніякими традиціями з своїми попередниками XIV ст. Львівські монети Яна Казимира належать до типу так званих коронних польських монет і відрізняються від продукції інших польських монетних дворів тільки знаками майстрів або маленьким левом (гербом міста Львова), який розділяє круговий напис на лицьовому боці монети. Причиною відкриття Львівського монетного двору було тимчасове перенесення резиденції Яна Казимира у Львів у зв'язку з шведсько-польською війною 1656–1660 pp. Королівська і міська каси були порожні, а утримання

  1. Шість срібних грошів Королівства Польського, 1656.
  2. Ян Казимир божою милістю король Польщі, великий князь Литви, Русі і Прусії.
  3. А також шведів, готів і вандалів наслідний король.
  4. На одному екземплярі у слові «VANDALORVMQVE» перша літера «A» перевернута, на другому їв переліку титулів короля пропущена літера «L» (LITHVANIAE). Крім того, в двох випадках в скороченні «VAND:Q:» (VANDALORVMQVE) літера «D» помилково відділена від попередніх двома крапками: «VAN:D:Q».