Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/279

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

С. I. Гусев. З квітня 1903 р. по червень 1905 р. Одеський комітет РСДРП очолював К. О. Левицький, обов'язки секретаря комітету в першій половині 1905 р. виконувала Л. М. Кніпович.

В. І. Ленін приділяв велику увагу Одеському комітету. В своїх численних листах, а також в листах Н. К. Крупської, написаних за його дорученням керівникам Одеської партійної організації, В. І. Ленін давав настанови в справі проведення заходів по зміцненню Одеського комітету, дбав про перемогу в ньому марксистської лінії, постійно вказував на необхідність посилення зв'язків з робітничими масами і розгортання активних політичних дій робітничого класу Одеси.

Одеський комітет РСДРП провадив велику роботу, організуючи робітників на боротьбу проти самодержавства, підвищуючи їх політичну свідомість. Разом з тим комітет послідовно викривав розкольницьку опортуністичну тактику меншовиків, вів боротьбу за скликання III з'їзду партії. Як один з найавторитетніших і найвпливовіших загонів партії, Одеський комітет РСДРП обирає в серпні 1904 р. В. І. Леніна своїм делегатом на конгрес Інтернаціоналу в Амстердамі, а 20 березня 1905 р.— делегатом на III з'їзд партії. З початком революції в січні 1905 р. Одеський комітет РСДРП посилює агітаційну роботу, розповсюджуючи велику кількість листівок, в яких закликає робітників до повалення самодержавства, до боротьби за перемогу в буржуазно-демократичній революції.

Значна кількість розповсюджуваної в Одесі літератури прибувала з-за кордону (праці В. І. Леніна, газети «Искра», «Вперед», «Пролетарий», листівки ЦК та ін.). Разом з тим Одеський комітет видавав листівки у власних друкарнях, випускаючи щомісяця кілька листівок, тиражем 1—8 тис. примірників кожна.

Для випуску власних видань та передруку видань ЦК Одеський комітет РСДРП організовував підпільні друкарні. Незважаючи на часті провали друкарень, комітет з невтомною енегією продовжував видання нелегальної літератури. Так, 30 квітня поліція виявила і ліквідувала дві підпільні друкарні Одеського комітету РСДРП[1], а вже в травні цього ж року відновлена підпільна друкарня комітету видає брошуру «Доповідь про II черговий з'їзд і стан справ в партії» та ряд листівок[2].

Для складання, друкування, збереження і розповсюдження підпільної літературах комітет створював спеціальний апарат працівників, так звану «технічну групу», якою керував один з членів комітету. На примірниках листівок, газет та інших видань, які розповсюджувалися серед робітничих мас, «технічною групою» ставився відбиток печатки, який вказував на належність даного видання Одеському комітету РСДРП.

  1. ЦДІА УРСР В м. Києві, ф. 385, спр. 1148, арк. 3.
  2. «Революция 1905—1907 гг. на Украине. Сборник документов и материалов в двух томах», т. I, К., 1955, стор. 717.