Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/282

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

відбитки печаток Одеського комітету РСДРП і зберігаються в Державному музеї революції СРСР, в Одеському обласному державному архіві і в Одеському державному історико-краєзнавчому музеї[1].

  

Печатка Одеського комітету РСДРП.
Зовнішній вигляд.

Найбільш повний і чіткий відбиток печатки є на примірнику газети «Пролетарий» (№ 4, 17 (3) червня 1905 р.). Відбиток розміщений у верхньому лівому кутку першої сторінки газети. Якщо звірити відбиток печатки на газеті з відбитком досліджуваної печатки, можна встановити їх загальну схожість і збіг характерних особливостей в деталях. Найменування організації на обох відбитках проведено однаково скороченими і розміщеними словами: «ОДЕССК. КОМИТ. РОСС. СОЦ. ДЕМ. РАБОЧ. ПАРТ.»; шрифт літер в обох випадках — «блок»; розміри зовнішнього і внутрішнього кантів, літер та емблем на відбитках однакові.

Збігаються такі характерні риси і особливості обох відбитків. На емблемі — наявність чотирьох пальців руки, простягнутої з правого боку, і розміщення цих пальців; подвійна манжета на цій руці; наявність пальця на руці, «простягнутій з лівого боку, і його вигин; напрям штрихів на манжетах; зображення в цілому потиску лівих рук. Більш короткий інтервал між нижніми частинами літер «Д» і «Е» в слові «ОДЕССК.» в порівнянні з інтервалами між останніми літерами; форма крапки після слова «ОДЕССК.» — вертикальна рисочка довжиною 1 мм — довша і більш тонка, ніж інші крапки напису; наявність і розміщення розриву внутрішньої правої риси в літері «М» слова «ДЕМ.». Наявність і розміщення розриву у зовнішньому канті, розміром 1 мм, під літерою «Д» в слові ДЕМ.», ближче до правої сторони літери, і розриву у внутрішньому канті, розміром 0,5 мм, над літерою «С» у слові «СОЦ.».

Повний збіг розмірів, характерних рис і особливостей від-

  1. Одеський облдержархів, ф. листівок, 3а, інв. № 110, 117, 185, 214; Одеський державний історико-краєзнавчий музей, негатив, інв. № 827. Оригінал листівки зберігається в Державному музеї революції СРСР.