Сторінка:Історія міст і сіл Української РСР. Вінницька область.djvu/119

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

Розгортається в місті літературне життя. Тут працює організація Спілки письменників України. Серед прозаїків, поетів, літературознавців А. А. Бортняк, Д. Г. Дереч, М. Ю. Тарновський та ін. Працює у Вінниці відділення Художнього фонду, 10 вінничан, майстрів пензля,— члени Спілки художників УРСР.

У березні 1969 року трудящі Вінниці урочисто відзначили знаменну дату — 25-річчя з дня визволення міста від фашистських загарбників. У гості до вінничан приїжджав двічі Герой Радянського Союзу льотчик-космонавт СРСР, генерал-майор авіації Г. Т. Береговий. У роки Великої Вітчизняної війни в складі 5-го Вінницького штурмового авіаційного корпусу він брав участь у боях за визволення Вінниччини. В урочистій обстановці на житловому масиві Вишеньці було відкрито пам'ятник-монумент бойової слави доблесним радянським льотчикам. Під час святкування трудящі вшанували почесних громадян міста. Це звання було присвоєно двічі Герою Радянського Союзу Г. Т. Береговому, мужньому підпільнику Великої Вітчизняної війни С. П. Белканія, активному громадському діячеві, колишньому секретарю міськкому КП України О. Т. Павлоцькій, Герою Радянського Союзу генералу М. П. Каманіну. Ще раніше звання почесного громадянина Вінниці було присвоєно першому космонавту Ю. О. Гагаріну.

Зміцнюються зв'язки вінничан і з містами братніх республік Радянського Союзу. Немало будівельників з Надбужжя допомагали піднімати з руїн розбиті землетрусами квартали Ташкента.

Щороку до Вінниці прибуває багато узбецьких юнаків і дівчат вчитися на філологічному факультеті педагогічного інституту. За сумлінну роботу з ними уряд братньої республіки нагородив групу викладачів значком «Відмінник народної освіти Узбекистану».

Трудящі Вінничини дбайливо зберігають пам'ятники історії та культури, всі місця, тісно пов'язані з подвигами вінничан у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн. Ці місця відзначено меморіальними дошками, пам'ятниками, гранітними й мармуровими стелами. На могилах полеглих героїв завжди свіжі квіти. З особливою теплотою трудящі відвідують могилу соратника В. І. Леніна по петербурзькому «Союзу боротьби за визволення робітничого класу» революціонера-марксиста П. К. Запорожця, похованого у Вінниці.

Споруджується в місті пам'ятник В. І. Леніну. Його відкриють у квітні 1972 року — на відзначення роковин з дня народження великого вождя.

Питанням господарського й культурного будівництва у Вінниці постійну увагу приділяє міська Рада. У своїй повсякденній роботі вона спирається на депутатські гру-