басейн Південного Бугу. В Немирівському, Тростянецькому, Гайсинському районах відомо близько 30 поселень найдавніших у Східній Європі землеробів буго-дністровської археологічної культури. Вони розташовувались на островах та надзаплавних терасах річок. Найповніше уявлення про господарство та культуру тих часів дали матеріали з поселень, досліджених недалеко від Скибинців Тростянецького району, Печери Тульчинського району, Сокільців Гайсинського та Самчинців Немирівського районів[1].
Порівняно високого, як на ті часи, розвитку досягає землеробство за доби міді (IV—III тис. до н. е.). Тоді Наддністрянщина й Надбужжя були досить щільно заселені землеробськими племенами трипільської культури, нащадками переважно того населення, що мешкало в Надбужжі в неолітичні часи. На Вінниччині виявлено понад 100 пам'яток трипільської культури, а серед них — чимало великих поселень. На поселеннях, які існували поблизу Вербівки та Криштопівки Іллінецького району, виявлено понад 120 великих жител. З них найкраще досліджені є ті, що знайдені в Борисівці (Іллінецький район) та Печері (Тульчинський район).
В добу бронзи (III — початок I тис. до н. е.) Вінниччина входила до тих земель, де проживала велика група землеробсько-скотарських племен, які, на думку багатьох учених, у II — на початку I тис. до н. е. утворили праслов'янське ядро. Тут знайдено і частково досліджено понад 20 пам'яток і серед них праслов'янські поселення білогрудівської культури (XI—IX ст. до н. е.), розташованих у межах Кричанівки, Оленівки, Серебрії, Яришева Могилів-Подільського району, а також могильник у Білому Камені Чечельницького району тощо[2].
На початку I тис. до н. е. населення Надбужжя, Наддністрянщини, так само як і Наддніпрянщини, стало плавити залізо. Це майже співпадає з появою в Причорноморських степах кочівників-скіфів (VII—II ст. до н. е.), які очолили перше державне утворення на Наддніпрянщині. Лісостепове та передстепове Надбужжя в цей час було заселене, як гадають вчені, нащадками білогрудівських племен, праслов'янськими землеробськими племенами. Геродот згадує їх як скіфів-орачів. На Вінниччині збереглося понад 20 городищ, поселень та курганних могильників; найбільш грунтовно досліджено городища поблизу сіл Северинівки (Жмеринський район) та Григорівки (Могилів-Подільський район). Однією з найвизначніших пам'яток скіфських часів на Україні є велике Немирівське городище VII—VI ст. до н. е. Його площа — 150 га, оточена валами, що й тепер височать на 8—9 м. Їх протяжність — 4 кілометри.
З кінця I тис. до н. е. і протягом I тис. н. е. територія Вінниччини була досить густо заселена землеробськими слов'янськими племенами, які свого часу входили до антського племінного союзу. Слов'яни культивували всі основні відомі в Європі зернові культури і вже у перших століттях нашої ери обробляли землю плугом із залізним наконечником, застосовуючи сівозміну. Можна гадати, що вони знали паровий клин[3]. Високий розвиток орного землеробства та ремесел (залізообробного, ювелірного, косторізного, гончарного), які тепер стали окремими галузями виробництва, сприяли розвитку внутрішньої та зовнішньої
На місці цього тексту повинне бути зображення. To use the entire page scan as a placeholder, edit this page and replace "{{missing image}}" with "{{raw image|Історія міст і сіл Української РСР. Вінницька область.djvu/15}}". Otherwise, if you are able to provide the image then please do so. For guidance, see en:Wikisource:Image guidelines and en:Help:Adding images. |
Сучасний вигляд Немирівського городища. 1969 р.