Софійський собор. XI ст.
Репродукція.
відзначити кілька розкішно прикрашених князівських палаців, про що говорять уламки штукатурки із залишками стінного живопису.
Найбільш визначною спорудою цього періоду була Десятинна церква[1], яку почали будувати у 989, а закінчили у 996 році. Вона була задумана як головний кафедральний собор, на утримання якого Володимир виділив десяту частину доходів від своїх володінь, звідси і походить її назва — Десятинна. В дійсності ж ця десятина призначалася на утримання всієї руської єпіскопії, уособленням якої і була ця церква.
У 1015 році помер Володимир Святославич. Між його синами спалахнула боротьба за Київ. Спочатку владу захопив Святополк, який підступно вбив своїх братів Бориса, Гліба і Святослава. Святополк готував уже похід на Новгород, щоб убити і свого четвертого брата — Ярослава. Але той, дізнавшись про вбивство братів, зібрав військо і виступив проти Святополка. Під Любечем відбулася битва, в якій Ярослав здобув перемогу і зайняв Київ. Святополк втік до Польщі до свого тестя — польського князя Болеслава Хороброго.
Болеслав Хоробрий і Святополк, зібравши велике військо, у 1018 році вирушили на Київ. Поблизу міста Волині дружини Ярослава зазнали поразки, і польські війська зайняли Київ. Обурені мародерством, кияни почали нападати на окремі загони поляків і знищувати їх. Болеслав, боячись втратити своє військо, змушений був повернутися в Польщу. Святополк залишився в Києві один.
Незабаром Ярослав зібрав нове військо і виступив проти Святополка, якого підтримували печеніги. На річці Альті відбулася битва, яка закінчилася поразкою Святополка. Після цього Ярослав остаточно утвердився у Києві.
Час князювання Ярослава, за піклування про розвиток освіти і культури на Русі прозваного Мудрим (1019–1054 рр.), був періодом нового піднесення Київської держави та її столиці Києва.
В першій половині XI століття Київ швидко розвивається. Це викликало необхідність розширення його центральної частини — кремля. З 1037 року тут за ініціативою Ярослава споруджуються нові укріплення, храми, палаци. Початок цього нового будівництва «Повесть временных лет» пов'язує з нападом печенігів на Київ у 1036 році.
У 1036 році печеніги напали на Київ і почали штурм південних окраїн міста. Тут відбулася вирішальна битва, яка закінчилася перемогою війська Ярослава Мудрого.
- ↑ М. К. Каргер. Археологические исследования древнего Киева. К., 1950, стор. 45–82.