Сторінка:Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область.djvu/654

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

ПЕРЕВАЛЬСЬКИИ РАЙОН

ПЕРЕВАЛЬСЬК

Перевальськ[1] — місто районного підпорядкування, центр Перевальського району, розташоване за 45 км від Луганська на східному схилі Донецького кряжа (перевалу). Місто сполучене тролейбусною лінією зі станцією Комунарськ Донецької залізниці. Через Перевальськ проходить автодорога Луганськ— Дебальцеве. Населення — 34 тис. чоловік.

Найважливіша галузь промисловості міста — вугільна. Тут знаходиться трест «Комунарськвугілля». В межах міста розташовані шахти: № 25, «Україна», № 2-біс та підприємства місцевого значення.

Місто виникло наприкінці другої половини XIX століття у зв’язку з розвитком вугільної промисловості Донецького басейну. В 1791 році у долині ріки Білої, в селі Селезнівці Слов’яносербського повіту Катеринославської губернії були відкриті пласти кам’яного вугілля, які виходили на поверхню. Застосовуючи працю кріпосних селян, місцеві поміщики організують видобування вугілля. Наприкінці XIX століття на землях з вугленосними надрами починається підприємницька діяльність. Поблизу Селезнівки 450 десятин землі купив підприємець Мсциховський, який у 1889 році разом з підрядчиком Степановим розпочинає тут розробку вугілля неглибокими шахтами. Вугілля доставлялося гужовим транспортом до станції Юр’ївка (нині станція Комунарськ) за 6 верст. Водночас ведеться розвідка вугільних пластів. У 1900 році Мсциховський заклав дві великі капітальні шахти № 1, № 2 за чотири-п’ять кілометрів від села Селезнівки. Тут же виникає робітниче селище, яке дістало назву Селезнівський рудник. У 1902 році на цих шахтах почалося вугледобування[2].

Конкурентна боротьба між підприємцями привела в 1906 році до створення Селезнівського акціонерного товариства кам’яновугільної і заводської промисловості,

  1. До 1924 року Перевальськ називався селищем Селезнівський рудник, з 1924 року — селищем ім. Паризької Комуни, з 1938 року — місто тієї ж назви, з 1965 року перейменоване в місто Перевальськ.
  2. По Екатерининской железной дороге. Вып. 2, Катеринослав, 1912, стор. 258.