Сторінка:Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область.pdf/57

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки


ЛЬВІВ

Львів — місто обласного підпорядкування, центр Львівської області, одне з найбільших міст України, великий вузол залізничних та шосейних шляхів і авіаліній. Лежить на стику трьох природних областей — Розточчя, Побужжя і Львівського плато. Найвища точка міста — гора Високий Замок (Княжа гора) — досягає висоти 411 м над рівнем моря (з них 22 м насипані). Територія Львова 111 кв. км. Населення становить 496,6 тис. чоловік, а з містом Винники і селищами Брюховичі й Рудне, які підпорядковані Львівській міськраді — 516,9 тис. чоловік. Адміністративно поділяється на три райони: Ленінський, Залізничний і Шевченківський.

Львів — старовинне місто, яке відіграло велику роль в історії українського народу, а зараз є одним з провідних економічних і культурних центрів Радянської України.

Місто Львів виникло в середині XIII століття і незабаром стало центром Галицько-Волинського князівства.

Територія міста та його околиці були заселені ще в кам'яну добу (III тисячоліття до п. е.), про що свідчать кам’яні знаряддя, знайдені в різних частинах міста[1], та два укріплені ровами й валами поселення скотарсько-землеробських племен кінця кам’яної лоби, відкриті й обстежені археологами біля селища Винник[2].

Археологічні розкопки на горі Високий Замок, проведені в 1955—1956 рр., виявили пам’ятки стародавньої культури, що відносяться до неоліту і пізніших часів. Ці знахідки спростовують твердження буржуазних істориків про те, ніби на території Княжої гори перше поселення з’явилося лише в післямонгольський період. Матеріали розкопок дають всі підстави припускати, що Львів, як укріплений центр

  1. B. Janusz. Z pradzicjów zierni kvowskiej. Lwów, 1913, стор. 78—84.
  2. Н. А. Пелещишин. Древнее население Западной Волыни в III тысячелетии до нашей эры (культура воронковидных сосудов). К., 1967, стор. 3.