Сторінка:Історія міст і сіл Української РСР. Полтавська область.djvu/480

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Виникла проблема з вичиткою цієї сторінки


КРЕМЕНЧУЦЬКИЙ РАЙОН


КРЕМЕНЧУ́К

Кременчук — місто обласного підпорядкування, залізничний вузол і порт. Більша частина міста розташована на лівому березі Дніпра, менша (Крюків) — на правому. Віддаль до Полтави — 119 км. Населення разом з селищами Велика Кохнівка і Комсомольське, які підпорядковані Кременчуцькій міській Раді, 151 тис. чоловік.

Поблизу міста виявлені корисні копалини — великі поклади залізних руд Кременчуцької аномалії, граніт, глина, річкові кварцові піски.

Кременчук заснований десь у XVI столітті для оборони Лівобережного Придніпров'я[1]. Відомий український історик і етнограф М. А. Маркевич, зокрема, вважав, що Кременчук виник у 1571 році[2].

На території сучасного Кременчука виявлено поселення періоду бронзи (II–I тисячоліття до н. е.). На березі Дніпра в 70-х рр. XIX століття знайдено скарб римських монет, які відносяться приблизно до II–III століть н. е.[3].

Про Кременчук і події, які відбувалися поблизу міста, згадується в багатьох документах. В 1559 році воєвода Данило Адашев з 8000 воїнами недалеко від Кременчука на човнах, збудованих у цих місцях, спустився у гирло Дніпра, щоб відбити навалу кримських татар.

В 1590 році польський король Сігізмунд III видав універсал про спорудження Кременчуцької фортеці для придушення антифеодальних рухів і захисту від нападів кримських татар, які часто грабували українські землі.

В 1625 році біля озера Курукового (поблизу Кременчука) реєстрові козаки разом із запорожцями, на чолі з гетьманом Марком Жмайлом, завдали поразки польсько-шляхетському війську гетьмана С. Конєцпольського. Поляки змушені були укласти мирний договір під назвою Куруківської угоди. Згідно з цією угодою,

  1. Л. В. Падалка. Прошлое Полтавской территории и ее заселение. Полтава, 1914, стор. 147.
  2. Россия. Полное географическое описание нашего отечества, т. VII, стор. 147.
  3. М. Ю. Брайчевський. Римська монета на території України. К., 1959, стор. 160.