Сторінка:Аг. Кримський, Ол. Боголюбський. До історії вищої освіти у арабів та дещо про арабську академію наук (1928).djvu/51

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Сміливо можна запевняти, що кількість старовинних речей, які знаходяться на руках у людности, багато переважає все, що є в академічному музеї. Звичайно, при нагоді ці речі продається з-під поли, найбільше чужоземцям.

Центр цього значно розвиненого промислу — м. Алеппо, звідки, не вважаючи на всю пильність уряду, пам'ятки старовини таки просочуються до Америки та Европи. Отож почувши слово „антіка“, тубільці поважнішають і стають не дуже балакучі, міркуючи, що мова мовиться про величезні скарби, які держава намагається забрати в них. На ділі-ж, звичайно, цінність знайдених речей поголоска надто перебільшує, хоч не можна заперечувати, що поміж них трапляються иноді рідкі примірники які зникають кудись таємниче й без сліду.

Справу ще ускладнює те, що мусулманські пам'ятки старовини здебільша знаходяться у віданні адміністрації вакфів, і ця, хоч і пильно зберегає їх од найменшого посягання із сторони, але сама мало піклується про належну класифікацію їх та вивчення. Розкидані вони по різних мечетах та медресах, і для науки їх можна вважати за втрачені. Адміністрація вакфів не погодилася вкупі виставити ці речі, в особливих вітринах, у приміщенні, що знаходиться в спільному віданні Академії та вакфів, себ-то в медресі Бібарса.

Що до французького уряду, то він подбав про те, щоб скласти список, хоч і не надто повний, історичних монументів та будинків країни. Занесені до нього будівлі вважається за пам'ятки старовини, й знаходяться вони під охороною спеціяльних законів, виданих року 1926.

Нам пощастило обізнатися з цим списком, що тепер являє собою єдиний документ такого роду. Він дуже полегшує вивчення старовини в місті, тому ми дозволимо собі навести його цілком, але в переробленому й почасти доповненому вигляді, бо оригінал складено зовсім без ніякої системи та порядку. Ми розмістили монументи за кварталами, особисто оглянувши їх.

Центр:

Мечет Омейядів із слідами римського храму (III віку) та базиліки (IV в.), властивий мечет 705.

Мавзолей Саладіна (1193).

Медресе-мавзолей Малик-Адиля (Арабська Академія) (1218).

Медресе-мавзолей Загирійе султ. Бібарса (Книгозбірня Акад.) (1277, 1279).

Медресе-мавзолей Абу-Мансура Джагаркеса (1211).

Цитаделя (1208).

„Мечет трояндів“ (Барсбая) (XV в.).

Брама ель-фараж (реставр. р. 689 гиджри), коло цитаделі.

Медресе-мавзолей аш-Шамійє (1188).

Медресе-мавзолей Нуреддіна (1171).

Палац Азем (1749).