Перейти до вмісту

Сторінка:Анатоль Франс. Таїс. 1927.pdf/181

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
34 Акротери — майданчики на причілку в будівлі: вгорі — поземі, що прикривали верхню черепицю, а по кутках — скошені за схилом даху; на де-яких акротерах по храмах містились символичні виобрази.
35 Платон — поруч Арістотеля найбільший серед давніх філософів. Народ. коло 425 р. перед р. х., помер 347 р. В своїй філософії він гостро ставив той світ, що ми сприймаємо своїми чуттями, проти світу ідей: світ ідей (чистих розуміннів) єсть справжній початок усіх речей, а те, що ми сприймаємо чуттями, єсть тільки відбиток того справжнього світу. Найвища ідея, за Платоном, єсть ідея добра, тотожня з божеством. Пройти в цей надчуттьовий світ ідей можливо для душі, поки вона не народилась, а під час земного існування — тільки моментами великого піднесення, поетичного чи філософського надхнення.
36 Стрижилі — особливі греблиці, вживані того часу по парнях.
Атицизм — витонченість думки, дотепність, властиві атичній культурі. Атика — одна з вісьмох провінцій середньої Греції із славетною столицею Атенами.
37 Амелій і Порфір — представники так зв. олександрійської філософії, що поєднувала в собі грецьку філософію, зокрема Платонову, із східніми світоглядами.
Мілетяни — мешканці Мілету, колись славетного міста в Малій Азії. Це була квітуча грецька колонія і багатий порт, батьківщина кількох видатних грецьких філософів. Підпавши під владу персів (494 перед р. х.), Мілет почав утрачати своє значіння, і остаточно зруйнував його Олександер Македонський.
Серапій — храм бога Серапіса в Олександрії, найвидатніша, поруч римського Капітолія, будівля того часу. В Серапію містилась друга розміром Олександрійська книгозбірня (200.000 сувоїв).
38 Уліс — у греків Одісей, син Лаерта, другорядного героя грецької мітології, цар Ітаки, одного з Іонійських островів (тепер Тіякі). Підчас облоги Трої (див. прим. Ахіл до ст. 47) він стояв на чолі 12 кораблів і визначався хитрощами, спритністю та ораторським мистецтвам. Після троянської війни він рушив додому з Нестором, мітичним героєм, що, крім инших подвигів, брав участь і в Троянській війні та показав себе не тільки відважним войовником, але й мудрим радником. Але Одісеєва мандрівка тривала, через різні чудесні пригоди, аж десять років. Повернувшись додому, він перебив, за допомогою свого сина Телемаха та вірних слуг, женихів своєї дружини Пенелопи, що за час його відсутносте мучили її своїми намаганнями. Одісеєві пригоди оспівано в Гомеровій «Одісеї».