Перейти до вмісту

Сторінка:Анатоль Франс. Таїс. 1927.pdf/183

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
41 Евност («Добрий поворот») — західня олександрійська гавань, що лежала між містом, островом Фаросом проти міста та великим молом (Гептастадієм), що єднав той острів із олександрійським надбережжям.
42 Гомер — ім'я поета, що його творчості приписують дві давні грецькі поеми, найдовершеніші зразки світової епічної поезії — Іліяду (див. прим. Ахіл до ст. 47) та Одісею (див. прим. Уліс до ст. 38). За переказом, Гомер був сліпий; за час утворення гомерівських поем сучасна наука визнає IX ст. перед р. х.
Анаксаґор — грецький філософ (534–428 перед р. х.), що наука його мала подібні риси з сучасною атомістичною теорією про будову матерії. Анаксаґор учив, що різноманітність природи залежить від різних якістю, але незмінних основних часток матерії — «сім'я» чи «речей». Ці частки спочатку пробували в стані спокою, але згодом, під впливом відмінної від матерії духовної сили (божества), вони взялися рухом і створили своїми з'єднаннями світ.
Академія — з самого початку була школою філософа Платона (див. прим. до ст. 35), що викладав свою філософію слухачам у Академовому саді, в південній частині Атен.
43 Аспазія із Мілета — славетна жінка давнини, що визначалась своєю вродою, розумом і дотепністю. Переїхавши з Мілета до Атен, вона стала дружиною Перікла (див. прим. до ст. 38).
Геркулес — у греків Геракл, — національний герой, напівбог, що вчинив силу різних чудесних подвигів. Міт про Геракла (Геркулеса) склався не тільки з грецьких легенд, але й із сторонніх азіятських та єгипетських переказів, і Гераклова постать стала центральною у всій давній мітології та релігії.
Протей — у Гомера морський дід, що вмів провіщати майбутнє; він пас на єгипетському острові Родосі тюленів морської богині Амфітріти.
45 Евріпід — великий грецький трагик (480–406), що творчість його різниться від творчости попередників нахилом до психологічного розроблення характерів і меншою увагою до суто-зовнішніх ефектів. Найтонше змальовував він жіночі характери, зокрема їхні негативні риси, і за це його називали женоненависником. Драм його числять 92.