Сторінка:Антропологія I-IV (1927-1930).pdf/863

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки


АНАТОЛЬ НОСОВ.

Київ.

ДО АНТРОПОЛОГІЇ БОЛГАРІВ.
БОЛГАРИ МЕЛІТОПІЛЬСЬКІ.

Часткове виселення болгарів із Болгарії мало, як відомо, досить складний і довгий характер. Тяжкі матеріяльні умови, часті військові події, що великим тягарем лягали на широкі громадські маси болгарського народу, г. ч., на незаможні елементи його, політичний і соціяльний гніт, що, особливо за часів панування Туреччини боляче відбивався на різних прошарках людности, нарешті, небезпека для життя й позбавлення волі та спокою в будуванні особистого й громадського життя, що йому довгі часи загрожували різноманітніші внутрішні заколоти, — все це примушувало поодинокі, а навіть і великі групи болгарської людности шукати собі кращої долі десь поза межами своєї країни. Коли саме розпочався масовий пересельський рух болгарів у чужі країни, точно сказати важко, бо на те не маємо певних літературних даних, але все ж відомо, що процес переселення болгарів, скажімо, в Бесарабію, через Румунію та на південь України продовжувався понад сто років ХVIII-го та XIX-го століття.

Ми тут не будемо зупинятися на історії та подробицях цього пересельського руху болгарів взагалі, коротко відзначимо його лише в частині, що стосується до території України та почасти суміжної Басарабії.

За різні часи зазначеного вище періоду, за згодою російської влади при була на територію України велика кількість болгарських родин, які далеко