Сторінка:Богдан Остап'юк. Давній Тернопіль (1984).djvu/53

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

В. Остап’юк

’’МОЛОДА ГРОМАДА” В ТЕРНОПОЛІ (1927-1939) Т-ВО СЕРЕДНЬО- І ВИСОКОШКІЛЬНОЇ МОЛОДІ

Присвячую світлій пам’яті Дорогих Товаришок і Товаришів, які загинули в часі польської, більшовицької і німецької займанщин, пропали без вісті в ’’Червоній Армії” і померли смертю героїв у тюрмах, концтаборах, на полі бою, в Сибірі.

Предтечею ’’Молодої Громади” було тайне студентське Т-во ’’Громада”, основане в Тернополі на весні 1864 р. Саме тому, що членами ’’Громади” були професори тернопільської державної гімназії, які опісля оснували ’’Молоду Громаду”, варто хоч коротко згадати про організацію і працю студентської молоді у цій славній давній ’’Громаді”.

Організатором ’’Громад” в Україні, — пише Барвінський у своїх спогадах, — був Володимир Антонович, відомий професор Київського університету. Він належав спершу до тайної польської, т. зв. ’’хлопоманської” організації. Але коли вона стала підготовляти революційний рух (Січневе повстання 1863 р.), Антонович виступив з тієї організації і створив у Києві українську ’’Громаду”. За прикладом Києва постали ’’Громади” в інших містах України.

Ідею організації ’’Громад” в Галичині привіз студент з Одеси Володимир Барнатович. У Львові основано ’’Громаду” мабуть 1863 р. (прим. Барвінського), до якої належали студенти та питомці духовної семінарії. Війтом "Громади” у Львові вибрано техніка, сина о. Степана Качали Володимира. Душею