Сторінка:Богдан Остап'юк. Давній Тернопіль (1984).djvu/95

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана
МИКОЛА РАКУШ
Меценат Фонду Катедр Українознавства у Гарварді

До визначних діячів Тернопільщини належить також Микола Ракуш. Народився в селі Серединки, 12 км. на південний захід від Тернополя. У Львові закінчив він Вищі Торговельні Курси, а в Тернополі належав до Союзу Укарїнських Купців і Промисловців, був власником фірми заліза і будівельних матеріалів. Брав активну участь у громадському житті Тернополя у 1930-их роках.

Після скитальської мандірвки прибув спершу до Чікаґо, де був спільником бюра продажу реальностей і разом з дружиною Іриною, відомою діячкою в Союзі Українок і мистцем слова, брав участь у великому скупчені громадських організацій міста Чікаґо.

Згодом перенісся до Маямі на Фльоріді і зразу інтенсивно включився у громадське життя. Своєю чесною, наполегливою працею здобув швидко серед маямських громадян довір’я і признання. Скромною і лагідною вдачею зумів завжди поєднати розсварених членів громади на тлі партійних чи політичних розходжень. Незабаром очолював Т-ва: ’’Український Американський Клюб” у Маямі, 368-ий Відділ Українського Народного Союзу, ’’Комітет Українських Громадських Організацій Маямі”, Т-во ’’Старших Віком” (сеньйорів) та інші. Багато праці вклав у влаштування різних національних і громадських починань.

Побіч своєї громадської праці Ракуш брав участь у Свято-Успенській парафії, щедро жертвуючи на прикрашення і відновлення нашої церкви. Як скарбник Т-ва ’’Церква в потребі” зібарв понад 2.000 дол., які вислано Блаженнішому Патріярхові.

Ракуш проявив незвичайну жертовність на наші культ.-освітні і релігійні цілі. Щедро жертвував на катедру св. Ми-