Сторінка:Бородаєвський П. Як розвести на піску сосновий бір (С.Петербург, 1908).djvu/12

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 10 —

Затим насіння розстилають на горищі, щоб прохололо і одвівають потім від його крильця та сміття. Чим менш буде у нашому насінню білих та сірих зерен, тим краще насіння.

Як дізнати, чи зійде зібране насіння. Гарно добуте насіння, як його розрізати пополовині, не буде здаватись сухим, а як роздавити його на нігті, то воно зоставить на йому слід масла і буде пахнути смолою (живицею).

Для того, щоб докладніше дізнатись, чи зхоже насіння, відлічують сто зерен і сіють їх у ящик, абож у горщик на пісок: зверху зерна прптрусюють теж піском і легенько, щоб не залити, поливають водою крізь густе сито. Пісок завжди треба держати мокрим. У теплім місті зерна починають зходити через 7—8 днів; кожен день треба лічити, скільки зійшло зерен, лічити треба доти, аж поки насіння перестане зходити; як що із 100 посіяних зерен зійде 50—60 зерен, то таке насіння можно сіяти на питомнику.

Як держати насіння, щоб воно не втратило зхожесті. Соснове насіння згодом тратить зхожість — його не можно держати довше трьох років. Хоронять його у сухому, але не теплому і не холодному місті, скажем у коморі, привісивши у вузеньких мішках до стелі. Насіння треба берегти від мишей, дуже ласих до нього.

2. Як заложити сосновий питомник.

Як обібрати місто під питомник. Саме головне діло у цій справі — це обібрати під питомник гоже місто. Сосна, як і раніш ми казали, росте звичайно на піску. Виходячи з цього, треба найти під питомник місто пі-