Сторінка:Буковина (газета). 1892. №43.pdf/2

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка ще не вичитана
Коронна валюта
або наука о нових грошех.
(З „Народної часописи“ .

В половинї минувшого місяця розпочало ся вже вибиванє нових гроший у віденьскій монетарни і мабуть вже в падолистї підуть в курс деякі нові монети. Так само і угорска монетарня в Кремници розпочала вибивати нові гроші. Ще в пятницю тамтого тиждня вибито на пробу кільканацять штук золотих монет по 20 корон і прислано угорскому мінїстрови фінансів, аби він їх оглянув, чи вони добрі. Мінїстер признав їх за добрі і розпорядив, щоби зараз вибивано золоті монети на великі розміри. Одже зараз постановлено вибити мілїон корон штуками по 20 корон разом. Незадовго, розпічне ся і внбиванє нікльових гроший, так що вони в половинї падолиста підуть в курс. Срібні корони підуть в курс аж в половинї грудня. З новим роком однакож будуть вже як у нас так і на Угорщинї курсувати нові гроші побіч старих, доки аж теперішні гроші зовсїм не стягнуть ся. Тому то, вже найвисша пора, щоби наші люди познакомились добре вже завчасу з новими грішми і способом, як ними буде числити ся, щоби відтак, коли дістануть в руки гроші, не давались баламутити і отуманювати. З сеї причини постановили ми тут подати коротеньку науку о нових грошех. Буде вона доповненем до тої книжочки, яку видало товариство „Просвѣта“ о нових грошех. Хто має таку книжочку, буде міг відрізати собі сю статю нашої часописи і доложити до згаданої книжочки і так буде мати досить повний образ о новій валютї і способі численя після неї.

Що то гроші?

Гроші то така річ, що для всїх і всюди має якусь вартість і за котру можна всего дістати, чого нам потреба. А що як раз такі металї, як золото і срібло, мають для всїх людий вартість, то гроші роблять ся по найбільшій части із тих металів; лише дрібні гроші роблять ся також з менше цінних металїв, як: нікель, мід і бронз. Металь придатний на гроші ще й для того, що з него легко вибивати монету, що така монета не борзо псує ся і не минає ся так, як н. пр. збіже, цукор, кава і т. д. Папр не має такої вартости, як металь, і для того не роблять з него грощий, а то, що ми називаємо паперовими грішми, то лише квіти на металеві гроші або ноти, котрі видає банк (банкноти) або держава (державні ноти):

Що то валюта?

Валюта то вартість тої монети, що єсть підставою численя гроший в якійсь державі, а від котрої числимо гроші дрібними в долину, або грубшими в гору. Від 1857 р. аж до тепер була у нас срібна валюта, значить ся, що наша держава робила гроші із срібла і вибивала з одного фунта. (або пів кільо) 45 штук монет, котрі називали ся риньскими або ґульденами. Банк народний, що називаєсь тепер австро-угорским банком, видавав на ті гроші ноти, а кождий, хто мав такі ноти або квіти, міг собі виміняти, за них в банку срібні гроші. Але то не довго тревало. Прийшли воєнні часи, срібло минуло ся на війну, а банк не міг вже за свої ноти виплачувати срібло. Ба в 1866 р. завела ще й держава свої ноти (паперові гроші) по 1, 5 і 50 зл. ; зробилось таке, що паперових гроший наросло аж на 360 міліонів, а на то було в готівцї всего лиш 50 мілїонів сріблои. Люди брали одже той папір в добрій вірі, що держава дасть їм колись за него срібло, значить ся, кредитували (боргували) державі, значить і сама не виплачувала своїх квітів готівкою й дала банкови право не виплачувати. Чи хто хотїв чи нї, мусів брати паперові гроші, настав одже так званий примусовий курс.

До того прийшло ще, що й срібло подешевіло; фунт срібла платить ся за границею по 36 зл. до 29 зл, а що по заведеню срібної або так званої австрійскої валюти, мав у нас кождий право давати собі вибивати срібні гроші в цїсарскій монетарни на свій кошт, то міг купити собі за границею н. пр. фунт срібла за 36 зл., а коли казав відтак вибити собі з него гроші, то мав 45 зл. сріблом. Очевидно, що такий срібний риньскій мав на дїлї меншу вартість. Дійшло було до того, що мінїстерство фінансів мусїло було в 1877 р. заказати вибивати срібні гроші на приватний рахунок ; лиш сама держава мала ще право вибивати гроші, але вибивала їх дуже мало, аби вони ще більше не стратили на вартости.

Аби раз зробити конець, тому розладови мусїло правительство подумати о тім, щоби вести такі гроші, котрі не опирались би лиш на кредитї, але мали дійстну вартість. Заводити попри срібні гроші ще й золоті (двометалеву або біметалеву валюту) було непорадно, бо з того зробив би ся лиш ще більший заколот. Постановлено одже завести золоті гроші, або установити золоту валюту, котрої одиницею численню була би нова монета, звана короною а не, як доси, ґульден або риньскій.

Закон з 2. серпня 1892 р. о новій (коронній або золотій) валютї постановив одже: Замість дотеперішної валюти, вводить ся золоту валюту, котрої одиницею численя єсть корона. Корона дїдить ся на сто сотиків (по нїмоцки гелєрів).

Які-ж будуть роші після сеї валюти?

За підставу до сих нових гроший, взято золоту монету вартости 20 коронні постановлено що з одного кільо чистого золота має ся вибивати 164 штук таких монет. А що з чистого золота не можна вибивати гроший, бо вони були би за легкі і борзо би псували ся, то постановлено дальше домішувати до золота ще й міди, так, щоби в однім кільо мішанини було 900 ґрамів чистого золота, а 100 грамів міди. З тої одже мішанини будуть вибивати ся золоті корони. Коли-ж з одного кіля чистого золота вибиває ся 164 штук по 20 корон, то з мішанини вибаває ся одну десяту часть менше (бо в ній єсть лиш 9 частий чистого золота, а десята часть міди); та десята часть єсть трошки більше як 16 корон (докладно 16,4 кор.); одже з одного кільо мішанини не буде вибивати ся 146 корон, лиш. о 16 корон менше, то значить 147,6 корон.

Крім того постановлено ще, що кождий мусить принимати ту монету хоч би й не знати в як великій сумі, та що кождий, хто схоче. може лиш ту монету казати собі вибиватя в цїсарскій монетарни із свого золота; від кіля чистого золота має лиш заплатити за вибиванє 6 корон, а банк австро-угорский ще менше, бо лиш 4 корон (для того, аби люди несли своє золото скорше до банку і там, міняли на гроші, як до монетарнї). В тім то й найбільше значінє золотої валюти.

(Дальше буде).