Сторінка:Буковина (газета). 1892. №6.pdf/1

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка ще не вичитана




„Буковина“ виходить щопятницї
Предплата платна в Чернівцях виносить:

на цїлий рік 5 зр. — кр.
„ пів року 2 „ 50 „

„ чверть року 1 „ 25 „

Поодинокі числа по 12 кр.
в книгарнї Г. Пардінього
в Чернівцях, ринок ч. 10 і
в бюрі ґазет Л. Горовіца, ул. головна ч. 17.

БУКОВИНА.

Виходить що тижня в пятницю.

Редакция і Адмінїстрация
„Буковини“ находять ся
в Чернівцях (улиця Петровича, ч. 2.), куди всї
дописи адресувати належить.
— Бюро редакциї
отворене щодня від 6.—8.
години вечором.



Оповіщеня і прилоги
обчисляють ся по
найдешевших цїнах.


Ч. 6.

Рочник VIII.

Чернівцї, дня 7-го (лат. 19-го лютого) 1892.


Жіноча справа в радї державній.

Загально звістно, що п. Наталїя Кобриньска скликала дня 1-го вересня 1891-го року, збір галицких і буковиньских Русинок. Сей перший збір руских жінок відбув ся в Стрию; межи иншими ухвалено также подати петицию до ради державної, щоб дозволено вступу жінкам до унїверситетів і основано бодай одну женьску ґімназию. Збір ухвалив, щоб п. Кобриньска і Євгенія Ярошиньска займились поданєм петициї до ради державної, що в своїм часї й стало ся. Що принесло нам те поданє, видно із стенографичного протоколу з засїданя палати послів, дня 8-го сїчня с. р. Жаль лиш, що жаден руский посол не обізвав ся, щоби спростувати референта в тій справі, ґр. Кавніца, котрий говорив о „галицких і буковиньских товариствах жіночих“, не згадуючи при тім, що се Русинки подали ту петицию. А Русини посли знали о тім, що то говорить ся про петицию Русинок, бо засїдало їх аж двох в комісиї петицийній.

Ґр. Кавніц говорив після стенографичних протоколів так:

„Позволю собі реферувати рівночасно про дві петициї, котрі менї віддала комісия петицийна, а котрі дотикають справи порушеної вже 1890-го р. і в сїй палатї прихильно порішеної. Се петиция товариства для образованя женщин „Minerva“ в Празї о дозвіл вписуватись жінкам на медичні і філософичні видїли австрийских унїверситетів, і галицких та буковиньских товариств жіночих (має бути галицких і буковиньских Русинок) о допущенє жінок на унїверситет і основанє ґімназиї для жінок.

Справа, що нас тепер обходить, стала пекучою вже від половини столїтя по всїх цивілїзованих державах та порішена в богато европейских і американьских державах в сей спосіб, як того домагає ся в отсих петициях. Богато управ державних старало ся при помочи приватних осіб і товариств, щоб жіночій половинї роду людского отворити для єї образованя і удержаня в значіню суспільности ті самі дороги, які стоять отвором для мужескої части населеня.

Іменно петиция галицких і буковиньских жінок малює зворушоючо становище жінки у тих в східних околицях, поклавши головну вагу на сю обставину, що в тих сторонах промисл не розвинув ся ще так сильно, щоб много жінок могло віддати свої сили при роботї в тім фаху, як се звичайно дїє ся в більше культурних сторонах західної части нашої держави і Европи.

Але также і з нашої вітчини заносять таку саму просьбу перед високу палату, а се була ческі товариства жіночі, котрі в 1890 р. своєю петициєю дали перший почин порушити сю справу в тій палатї. Висока палата прихильним полагодженєм петициї в 1890 р. заявила свою жичливість для тої справи; придїлила также богато дотичних резолюций, іменно резолюциї посла Адамка, комісиї буджетовій для прихильного розслїду і порішеня, длятого надїю ся, що тепер для сих петиций буде така сама прихильність.

Специяльний предмет, до якого відносять ся отсї дві петициї, є допустити женьску молодіж до медичних і філософичних студій та до фармацевтичних курсів на австрийских унїверси-