Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/16

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Амбиція — пиха, гоноровитість, честь.

Амбулаторія — лікарня для таких хворих, що приходять.

Амністія — помилування; коли верховна власть милує усих тих, кого засуджено за якісь вчинки, особливо за справи політичні.

Ампутація — коли лікарь одрізує яку частину тіла (палець, руку, ногу).

Амуніція — о̀дяг та зброя салдатів.

Аналіз — коли розглядають яку-небудь справу, щоб дійти, з чого вона сталася, з яких частин склалася та що у ній єсть. Аналізують, напр., вино, щоб дійти, що там у ньому єсть.

Аналогія — схожість, подібність.

Аналогичний — схожий, подібний до чого-небудь.

Анархія — безладдя, розгардіяш; коли у краї чи державі якій небудь старі закони та всяку власть скасовано і люде перестають розуміти, що по закону, а що проти закону діється.

Анархизм — наука, як і соціялізм (див. це слово), про те, що усі повинні працювати та жити у добрі та щасті. Анархисти, одначе, кажуть, що не треба зовсім держави та теперешніх законів, бо вони для людей шкодливі, і навчають, щоб люде жили громадами (коммунами — див. це слово), по добрій волі, без примусу, дбаючи сами про себе. Замість держави, на їх думку, мусить бути „вільна спілка вільних громад“… Кажучи, що не треба державної власти, частина анархистів (террористи — див. це слово) нападаються на урядових людей і вбивають, без розбору, і найвищих людей (державців, монархів, презідентів), і дрібних — кінчаючи стражниками та городовими.

Анатомія — наука лікарська про те, який з себе чоловік та инше всяке живе створіння (тілом).

Анахорет — пустельник.

Анахронизм — 1) всяка помилка, коли говориться про минулі часи; 2) коли подію якусь або якийсь зви-